Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Primitiivirefleksit aikuisilla : Kuvaileva kirjallisuuskatsaus

Latvala, Jasmi (2019)

 
Avaa tiedosto
Opinnäytetyö_SFT16SM_Latvala_Jasmi.pdf (460.3Kt)
Lataukset: 


Latvala, Jasmi
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019112823053
Tiivistelmä
Primitiivirefleksit ovat kehon tahdosta riippumattomia reaktioita erilaisiin ulkopuolisiin stimulaatioihin. Primitiivirefleksit ilmestyvät sikiöiällä, näkyvät voimakkaimmin lapsella ensimmäisen vuoden aikana, ja noin kolmanteen ikävuoteen mennessä refleksien pitäisi olla sammuneina. Primitiivirefleksit saattavat pysyä aktiivisina, mikäli aivot ovat päässeet vaurioitumaan aikaisessa vaiheessa elämää esimerkiksi CP-vamman seurauksena. Primitiivirefleksit voivat ilmaantua uudelleen myös myöhemmällä iällä päävamman tai keskushermostoa rappeuttavan sairauden seurauksena. Opinnäytetyön tarkoituksena oli tuoda uutta tietoa terveysalan ammattilaisille primitiivirefleksien esiintymisestä aikuisilla, joilla ei esiinny neurologista sairautta tai poikkeavuutta. Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää, mitä primitiivirefleksejä esiintyy aikuisilla, miksi ja milloin niitä esiintyy ja miten ne mahdollisesti vaikuttavat toimintakykyyn aikuisiällä.
Kuvaileva kirjallisuuskatsaus toteutettiin hakemalla aineistoa eri tietokannoista. Tutkimuksista pyrittiin hakemaan tietoa primitiivireflekseistä aikuisiällä. Lopulta tarkasteluun valittiin viisi tutkimusta. Aikuisiällä esiintyi sekä yleisiä että harvinaisia primitiivirefleksejä. Kroonisilla alaselkäkipupotilailla niitä esiintyi enemmän normaaliin väestöön verrattuna. Lisäksi primitiivirefleksejä esiintyi terveillä aikuisilla ja lonkan sekä polven tekonivelleikkauspotilailla. Primitiivirefleksit ovat mahdollisesti säilyneet läpi elämän aikuisilla tai ne ovat ilmaantuneet uudestaan myöhemmällä iällä jostain tuntemattomasta syystä. Yleisillä primitiivireflekseillä saattaa olla vaikutuksia fyysiseen toimintakykyyn aikuisiällä. Harvinaisilla primitiivireflekseillä ei ole vaikutusta kognitiiviseen toimintakykyyn aikuisiällä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste