Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Omista muistoista kirjoittaminen : aloittavan käsikirjoittajan tukipilari

Aro-Heinilä, Aleksi; Lehtonen, Marianna (2019)

 
Avaa tiedosto
Aro-Heinila_Aleksi_Lehtonen_Marianna.pdf (931.8Kt)
Lataukset: 


Aro-Heinilä, Aleksi
Lehtonen, Marianna
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019121025810
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö syntyi halusta prosessoida omien muistojen käyttöä käsikirjoittamisessa. Muistojen käytön hyödyt usein mainitaan käsikirjoitus opetuksessa ja oppaissa, mutta aiheesta ei ole tehty laajempaa kartoitusta. Siksi tässä opinnäytetyössä haluttiin tutkia aihetta syvemmin.

Opinnäytetyön tekijät olivat huomanneet, että monet aloittelevat käsikirjoittajat halusivat tehdä teoksia, jotka olisivat omaperäisiä ja erikoisia, mutta eivät tienneet mistä aloittaa. Myös opinnäytetyön tekijöillä oli ollut sama ongelma heidän lähtiessään tekemään lopputyötään. Ratkaisu oli löytänyt omien kokemusten ja muistojen hyödyntämisestä.

Lopputyön kirjoittamisprosessin aikana opinnäytetyön tekijät tutkivat muistojen käytön etuja ja kokivat ne hyödyllisiksi. Opinnäytetyössä käydään läpi muistojen käyttöä kirjoittamisessa käyttäen päälähteinä lopputyön käsikirjoitusprosessia sekä erinäisiä käsikirjoitus oppaita. Tavoitteena oli tutkia opinnäytetyön tekijöiden omien havaintojen sekä alan kirjallisuuden avulla oletusta muistojen käytön eduista käsikirjoittamisessa.

Yhteenvetona omien muistojen käyttäminen on hyödyllistä. On kuitenkin tärkeätä analysoida omia muistoja kriittisesti ja dramatisoida ne tarinaan sopiviksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste