Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kohdeinventointi ja hoitosuunnitelma : Vaiveron myllytila

Jalander, Teresa; Puukka, Heikki (2019)

Avaa tiedosto
Jalander_Teresa_Puukka_Heikki.pdf (13.77Mt)
Lataukset: 


Jalander, Teresa
Puukka, Heikki
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202001061044
Tiivistelmä
Hyvinkäällä sijaitsevan Vaiveron myllytilan historia vie 1600-luvulle. Kaikilla nykyisillä, pihapiiriin kuuluneilla säilyneillä rakennuksilla on ollut tilan toiminnan ja siellä asumisen kannalta merkittävä käyttötarkoitus. Tila on sekä kulttuurihistoriallisesti että paikallisen elinkeinoelämän historian kannalta merkittävä, ja sen säilymistä seuraaville sukupolville pidetään tärkeänä.

Rakennusten inventointi on merkittävä osa niiden säilyttämistä ja kunnossapitoa, erityisesti jos toimenpiteitä on pitkällä aikavälillä tehty vähän ja rakennusten kunto on huonontunut merkittävästi. Inventoinnissa selvitetään rakennusten tyylipiirteitä, käytettyjä materiaaleja, kohteiden rakenteellisia ratkaisuja ja havaittavissa olevia vaurioita. Koska inventoinnin yhteydessä laadittiin myös pihapiirin hoitosuunnitelma, käsittelee opinnäytetyön liite toimenpiteitä, joita rakennusten säilyminen edellyttää.

Vaikka on säilymisen kannalta tärkeää kiinnittää huomiota rakenteiden kosteustekniseen toimintaan, inventointi kuitenkin säilyttää myös kirjallisen tiedon siitä, miltä rakennukset ovat tiettynä ajankohtana näyttäneet. Mikäli ei-toivottuja ulkonäkömuutoksia jostain syystä tulevaisuudessa havaitaan tehdyksi, on omistajalla olemassa yhden aikakauden dokumentoitua tietoa siitä, miten rakennuksen ominaispiirteitä on mahdollista palauttaa entiselleen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste