Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Uuden kemikaalin tilaaminen -toimintatavan muutos ja jalkautus-

Järvinen, Henriikka (2020)

Avaa tiedosto
Opinnäytetyö (499.8Kt)
Lataukset: 


Järvinen, Henriikka
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202001231548
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön aiheena on toimintatavan muutos organisaatiossa. Toimeksiantajana opinnäytetyössä toimi Yritys X, joka on teollisuuden alalla toimiva yritys Pirkanmaalla.
Opinnäytetyön tarkoituksena oli toimintatavan muutoksella kehittää kemikaalien hallintaa organisaatiossa ja luoda uuden kemikaalin tilaamiselle selkeä perusmalli. Hankintaprosessin kehittämisellä pyrittiin rajaamaan tilauskanavia ja luomaan selkeä hyväksyntäketju uuden kemikaalin valinnalle. Tavoitteena oli myös luoda keino, jolla uusi kemikaali saataisiin dokumentoitua kemikaaliluetteloon ajantasaisesti.
Opinnäytetyö tehtiin tapaustutkimuksena, jonka teoreettisessa osuudessa käsiteltiin työturvallisuuslakia ja kemikaaleihin liittyvää lainsäädäntöä työnantajan velvollisuuksien näkökulmasta. Lisäksi käsiteltiin hankintaprosesseja, sekä muutosjohtamista. Teoriaosuus perustui ammattikirjallisuuteen ja lainsäädäntöön.
Empiirisessä osuudessa tutkittiin toimeksiantajan nykytilaa ja sen haasteita haastatteluiden ja keskusteluiden kautta. Lisäksi seurattiin toimintatapoja ja peilattiin niitä lainsäädännön vaatimuksiin.
Opinnäytetyön tuloksena luotiin uusi toimintatapa ja sille prosessikaavio sekä ali-prosessi. Lisäksi näille luotiin toimintaohje ja jalkautussuunnitelma.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste