Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Mikkelin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Mikkelin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Työvuorosuunnittelu, vuorotyö ja työssä jaksaminen : Vuorotyötä tekevien kokemuksia työhyvinvoinnista

Honkanen, Jenni; Purhonen, Birgitta; Sairanen, Juha-Matti (2011)

Avaa tiedosto
Tyovuorosuunnittelu vuorotyo ja tyossa jaksaminen.pdf (1.006Mt)
Lataukset: 


Honkanen, Jenni
Purhonen, Birgitta
Sairanen, Juha-Matti
Mikkelin ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201105066497
Tiivistelmä
Opinnäytetyömme tarkoitus on tutkia vuorotyön sekä hoitajien fyysisen, psyykkisen ja sosiaalisen jaksamisen osa-alueita hoitotyössä sekä kartoittaa vuorotyötä tekevien hoitajien kokemuksia vuorotyöstä. Tarkoituksenamme on myös perehtyä esimiestyöskentelyyn, hoitajien ammatilliseen osaamiseen, turvallisuuteen ja oikeudenmukaisuuteen hoitotyössä.

Yhteistyökumppanimme opinnäytetyössämme on yksityinen palvelukoti Hoivakymppi Oy Villa Saimaa, joka koostuu vanhusten ja kehitysvammaisten tehostetusta palveluasumisesta. Työvuorosuunnitelmaan liittyviä näkökulmia ja työhyvinvointiin vaikuttavia tekijöitä tutkimme tekemällä Hoivakymppi Oy:lle kyselytutkimuksen. Kyselyssämme on sekä strukturoituja, puolistrukturoituja ja avoimia kysymyksiä. Kyselyyn osallistujat ovat vuorotyötä tekeviä ammattilaisia, joilla on sosiaali- tai terveysalan ammatillinen koulutus. Hoivakymppi Oy Villa Saimaassa työskentelee 23 hoitajaa, joista 17 vastasi kyselyymme. Käytämme opinnäytetyössämme kvantitatiivista eli määrällistä tutkimusmenetelmää, joka tukeutuu empiiriseen eli havaintoaineiston tulkintaan, päättelyyn sekä yhteenvetoon.

Kuudentoista hoitajan mielestä työpaikalla järjestetään säännöllisesti yhteisiä keskusteluja ja palavereja. Neljätoista hoitajaa on tyytyväisiä työvuoroihinsa, ja he kokevat itse voivansa vaikuttaa työvuorosuunnitteluun. Nämä ovat kaksi tärkeää tulosta, jotka nousivat positiivisesti tutkimustuloksistamme esille.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste