Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Digitaalisen aineiston hallintajärjestelmä

Auvinen, Aki (2011)

 
Avaa tiedosto
Auvinen_Aki.pdf (1.701Mt)
Lataukset: 


Auvinen, Aki
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201105127473
Tiivistelmä
Opinnäytetyö tehtiin jyväskyläläiselle IT-alan yritykselle Kivääritehtaan ratkaisut Oy:lle, joka on sähköiseen liiketoimintaan ja mainonnan ratkaisuihin erikoistunut yritys. Yrityksen toiminta painottuu sähköiseen viestintään ja internet-teknologioihin, mutta se tuottaa myös perinteisen graafisen alan palveluita.

Opinnäytetyössä suunniteltiin ja toteutettiin määrittelyjen pohjalta digitaalisen aineiston hallintajärjestelmä Microsoft .NET-alustalle. Järjestelmän tuli olla helppokäyttöinen ja sen tuli sisältää monipuolinen käyttäjienhallinta käyttäjäoikeuksineen. Materiaalien tuli olla saatavissa internetin välityksellä päätelaitteesta riippumatta ja niiden hakemisen tuli olla yksityiskohtaista sekä yksinkertaista. Järjestelmästä oltiin tekemässä tuotetta, joten sen oli oltava helposti käyttöön otettavissa uusille asiakkaille.

Toteutettu järjestelmä sisältää käyttäjien- ja materiaalienhallinnan, ja sitä käytetään selaimen välityksellä. Näin tarvittavat materiaalit ovat aina saatavilla internetyhteyden kautta mistä vain. Järjestelmän pohjalla on Microsoft SQL Server -tietokanta, joka pitää sisällään kaiken järjestelmän vaatiman tiedon materiaaleja lukuun ottamatta. Materiaaleja on mahdollista paketoida yhteen pakattuun tiedostoon ennen palvelimelta lataamista, jotta jokaista materiaalia ei tarvitse ladata erikseen. Lopputuloksena syntyi ensimmäinen versio sisällönhallintajärjestelmästä, johon toteutettiin kaikki asiakasvaatimuksissa määritellyt toiminnallisuudet. Tulevaisuudessa järjestelmän toiminnallisuuksia ja ulkoasua tullaan vielä kehittämään ennen ensimmäistä käyttöönottoa loppukäyttäjille.

Työtä tehdessä huomattiin projektissa käytettyjen kolmannen osapuolen tuottamien komponenttien helpottavan huomattavasti ohjelmointityötä ja säästävän näin projektin resursseja. Havaittiin myös, että komponenttien käyttö voi joissain tapauksissa lisätä työmäärää muille osa-alueille, joten niiden vaikutuksiin muualla järjestelmässä on syytä perehtyä etukäteen huolella.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste