Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Oppimista oppimassa – opiskelutaito-opintojakson kehittäminen Itä-Suomen yliopistossa

Räsänen, Niina (2011)

 
Avaa tiedosto
Rasanen_Niina.pdf (539.6Kt)
Lataukset: 


Räsänen, Niina
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2011
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201105198643
Tiivistelmä
Yliopistolaki määrittelee yliopiston tehtäväksi järjestää opetus ja opintojen ohjaus siten, että tutkintojen suorittaminen määräajassa on mahdollista. Itä-Suomen yliopiston strategiassa mainitaan, että opiskelijan hyvinvointi ja valmistuminen tutkintotavoitteiden mukaisessa aikataulussa ovat tärkeitä koulutuksellisia tavoitteita.

Akateemiset opiskelutaidot ovat opiskelijan ammatillista osaamista, taitoja, joita tarvitaan yliopistossa opiskelemiseen. Opiskelijan riittävä opiskelun tieto- ja taitotaso vaikuttaa myönteisesti opintojen käynnistymiseen, etenemiseen ja oppimismotivaatioon. Opiskelutaitojen puute voi aiheuttaa opiskelukyvyn alenemista, joka voi olla yhteydessä hyvinvointiongelmiin. Onnistuneiden oppimiskokemusten ja osaamistulosten saavuttamiseksi opiskelijat tarvitsevat tukea yliopistossa opiskelemisen taitoihin. Opintojen aloitusta ja akateemisten opiskelutaitojen kehittymistä voidaan tukea esimerkiksi osana opintojen alkuohjausta.

Itä- Suomen yliopistossa akateemisten opiskelutaitojen koulutusta tarjotaan monipuolisia tehtäviä sisältävän verkko-oppimisympäristön avulla, järjestämällä lisäksi luentoja, myös verkon kautta välitettyinä. Tavoitteena on ollut tarjota koulutusta yhä useammalle opiskelijalle. Opiskelutaitojen opintojaksolla tutustutaan yliopiston toimintaympäristöön, opitaan soveliaita tapoja opiskella, omaksutaan eettisen opiskelun taitoja ja perehdytään omaan alaan. Opiskelijat myös perehtyvät opintojen suunnitteluun, stressinhallintaan ja kansainvälistymiseen. Opintojaksolla toimii mukana tuutoreita, jotka tukevat opiskelijoiden oppimista antamalla palautetta läpi opintojakson.

Opintojakson on suorittanut tähän mennessä noin 120 opiskelijaa, joilta on kerätty vuosittain opiskelijapalautetta. Saatu palaute on ollut kannustavaa, opintojaksojen avulla on voitu tukea opiskelijoiden opintojen aloitusta, ymmärrys opetettavasta asiasta on lisääntynyt ja koulutus on koettu hyödylliseksi. Tulevaisuuden haasteita ovat muun muassa ainelaitosten sitouttaminen mukaan ohjaustoimintaan sekä yhä useampien opiskelijoiden tavoittaminen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste