Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ohjauskortin suunnittelu ja toteutus

Vahteri, Juho (2011)

 
Avaa tiedosto
Vahteri_Juho.pdf (2.023Mt)
Lataukset: 


Vahteri, Juho
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011052710064
Tiivistelmä
Opinnäytetyön lähtökohtana oli suunnitella ja toteuttaa Mikro-Väylä Oy:n uusiutuvaan lainausautomaattijärjestelmään nykyistä ohjauspiirikorttia paremmin sopiva ohjauspiirikortti. Piirikortin suunnittelussa tärkeysjärjestyksessä korkeimmalla oli palautusautomaatin ohjaus, mutta myös lainausautomaatin ohjaukseen haluttiin parannuksia, kuten entistä integroidumpi tiedonkulku kortilta tietokoneelle ja oheislaitteiden ohjaus.

Päätavoitteet ja suurimmat muutokset vanhaan ohjauspiirikorttiin olivat kompaktimpi ulkomuoto ja kotelointi, selkeästi erotellut input- ja output-väylät sensoreiden tulkintaan ja moottoreiden ohjaukseen. PC:n ja mahdollisesti toisen ulkopuolisen laitteen kanssa kommunikointi RS232-väylän kautta yhtäaikaisesti ja piirikorttien mahdollisuus keskustella toistensa kanssa samassa väylässä.

Toimeksianto oli tarkkaan määritelty, mutta piirikorttien väliseen kommunikointiin soveltuvien väyläratkaisuvaihtoehtojen seulominen ja parhaan vaihtoehdon valitseminen jäivät opinnäytetyössä ratkottavaksi. Lisäksi opinnäytetyöhön kuului piirilevysuunnittelu, komponenttien valinta, sekä piirilevyn osa-alueiden testaaminen.

Opinnäytetyön asetetut asiakastoivomukset saavutettiin ja suoritettu testausosio osoitti, että ohjauskortti toimi suunnitellulla tavalla vaikkakin ohjauskortista jouduttiin tekemään toinen prototyyppi testausosion loppuun viemiseksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste