Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Novia
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Novia
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

En kartläggning över löneprocessen i Kårkulla samkommun : Problemkartläggning och problemlösning

Holländer, Theresia (2011)

 
Avaa tiedosto
Hollander_Theresia.pdf (1.098Mt)
Lataukset: 


Holländer, Theresia
Yrkeshögskolan Novia
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201105239174
Tiivistelmä
Opinnäytetyö käsittelee Kårkulla kuntayhtymän palkkaprosessia. Tämän tutkimuksen tarkoituksena on tunnistaa ongelmia, jotka palkanlaskija, henkilöstösihteeri, IT-päällikkö ja alueelliset johtajat kohtaavat palkkaprosessissa ja löytää ratkaisuja näihin ongelmiin.

Teoriaosassa käsitellään aineistoa, joka on välttämätön, jotta lukija ymmärtää miten palkkaprosessi Kårkulla kuntayhtymässä toimii. Teoriaosassa käsitellään palkkaprosessia yleisesti, lainsäädäntöä, työehtosopimus KVTESia, palkkaprosessia Kårkulla - kuntayhtymässä ja aikaisempia tutkimuksia palkkaprosessista. Empiirinen osa on tehty sekä kvalitatiivisella että kvantitatiivisella menetelmällä, jotta sekä päätöksen vastaanottajan että lähettäjän näkökulmia selviäisi. Kvalitatiivinen osa on tehty haastattelemalla kolmea henkilöä henkilöstöstä ja kvantitatiivinen osa on tehty tekemällä kysely alueellisille johtajille.

Tutkimukset osoittavat, että on olemassa joitakin ongelmia Kårkulla kuntayhtymän palkkaprosessissa. Henkilöstöhallinto-ohjelma toimii hyvin, mutta ohjelmassa on joitakin ominaisuuksia, joiden henkilökunta toivoisi toimivan paremmin. Muita ongelmia on, että päätökset, jotka alueelliset johtajat ovat allekirjoittaneet, ovat virheellisiä. Aluejohtajat eivät mielestään saa tarpeeksi koulutusta tai tukea henkilöstöasioissa ja he myös tuntevat, että he eivät täysin hallitse kaikkea. mitä heidän olisi hallittava henkilöstöön liittyvissä asioissa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste