Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Vanhusten kaatumisia ehkäisevät fysioterapeutin suorittamat kotikäynnit turvapuhelinasiakkaille

Heikkinen, Suvi (2011)

 
Avaa tiedosto
Opinnaytetyo.pdf (2.388Mt)
Lataukset: 


Heikkinen, Suvi
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011061011796
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli toteuttaa uutena toimintana Hattulan kunnassa fysioterapeutin suorittamat monialaiset kaatumisia ehkäisevät kotikäynnit. Kohderyhmäksi valittiin viisi turvapuhelinasiakasta, jotka eivät käytä kotihoidon palveluita. Tavoitteena oli selvittää hyötyvätkö asiakkaat tämäntyyppisistä fysioterapeutin suorittamista kaatumisia ehkäisevistä kotikäynneistä ja kannattaako vastaavanlaista toimintaa jatkaa.

Asiakkaiden luokse tehtiin kolme kotikäyntiä. Intervention aika oli yli kolme kuukautta. Aineistonkeruumenetelminä käytettiin Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen kyselyitä, haastattalua, fyysisen suorituskyvyn testiä, harjoituspäiväkirjan täyttämistä ja turvapuhelin hälytyslistan seuraamista. Ensimmäisillä kotikäynneillä arvioitiin asiakkaiden kaatumisen ja ympäristön vaaratekijät. Viikon päästä toisilla kotikäynneillä toimitettiin apuvälineitä, annettiin yksilöllinen kaatumisia ehkäisevä ohjaus ja ohjattiin omaharjoitteet. Kuukauden päästä annettiin puhelinneuvontaa omaharjoittelun ja kodinmuutostöiden tukemiseksi. Kolmansilla kotikäynneillä arvioitiin tapahtuneet muutokset.

Asiakkaiden kaatumisvaara oli keskinkertainen ennen interventiota ja sen jälkeen. Toimintasuunnitelmiin kirjattuja asioita oli toteutettu osittain. Kaatumisen vaaratekijöihin oli tullut pieniä muutoksia. Ympäristön vaaratekijät vähentyivät yli puolella. Toimenpiteistä huolimatta kaatumisten määrä lisääntyi ja kaksi asiakasta alkoi käyttää kotihoidon palveluita. Liikuntakyvyn kokeminen ja tasapaino parantui hieman. Turvallisuuden tunteeseen, kaatumisen pelkoon ja liikunnan harrastamiseen ei kotikäynneillä ollut vaikutusta. Asiakkaat kokivat fysioterapeutin suorittamat kaatumisia ehkäisevät kotikäynnit melko hyviksi. He olivat tyytyväisiä pieniinkin saavutettuihin muutoksiin. Neljä viidestä asiakkaasta suositteli toimintaa jatkettavan. Varhaisemmassa vaiheessa toteutetut kaatumisia ehkäisevät kotikäynnit olisivat todennäköisesti hyödyllisempiä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste