Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

KYLÄ KIINNOSTAA : Kylien kehittämismahdollisuudet Jyväsriihi ry:n toiminta-alueella

Jääskeläinen, Minna (2011)

 
Avaa tiedosto
Jaaskelainen_Minna.PDF.pdf (802.3Kt)
Lataukset: 


Jääskeläinen, Minna
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011061712276
Tiivistelmä
Opinnäytetyö käsittelee JyväsRiihi ry:n toiminta-alueen kylien kehittämistarpeita ja JyväsRiihi ry:n mahdollisuuksia LEADER-toimintaryhmänä vastata näihin tarpeisiin. Kylien tarpeet on selvitetty toimijoille lähetetyllä kyläkyselyllä. Kyselyn tuloksia verrataan Paula Vasaran vuonna 2005 tekemän JyväsRiihen toiminta-alueen kehittämistarpeet kyselyn tuloksiin. Vasaran kyselyn tarkoitus on ollut kerätä tietoa seuraavan rahoituskauden ohjelmaan varten. Kyselyjen tulokset ovat jossain määrin samansuuntaisia.

Kyselyn tulosten pohjalta laadittiin Kylä kiinnostaa -hankesuunnitelma yhteistyössä Keski-Suomen Liikunta ry:n, Keski-Suomen kylät ry:n ja JyväsRiihi ry:n kanssa. Tavoitteena oli rakentaa hanke, joka mahdollisimman laajapohjaisesti vastaa alueen toimijoiden havaitsemiin tarpeisiin ja olisi hyvän toimintatavan mukaisesti monistettavissa tarvittaessa muille alueille.

Työssä käydään läpi toimintaryhmätyön ja kylien kehittämisen perusteita ja historiaa sekä kylätoiminnan tulevaisuuden näkymiä erityyppisten koulutusten sekä kirjallisen materiaalin pohjalta. Kylien kehittämisessä painotetaan erityisesti kyläsuunnitelmien merkitystä sekä käyttömahdollisuuksia sekä kolmannen sektorin ja kuntien yhteistyön vahvistamista ja vahvistamisen merkitystä aluekehittämisen ja aluepolitiikan näkökulmasta. Myös kehittämisohjelmien eri tasot ja toimijoiden mahdollisuudet vaikuttaa ohjelmatyöhön käydään läpi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste