Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

ICT-infrastruktuurin suunnitteluohje koulurakennuksiin

Liehu, Aaro (2020)

Avaa tiedosto
Aaro_Liehu.pdf (2.461Mt)
Lataukset: 


Liehu, Aaro
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202002182563
Tiivistelmä
Pyrittiin parantamaan erilaisten talotekniikkajärjestelmien toimintaa tietoverkossa, sekä yhdistämään järjestelmäkokonaisuuksia yhteen suunnitteluohjeeseen. Pyrittiin parantamaan tietoverkkosuunnittelijoiden tietämystä erilaisista järjestelmistä, ja samaan aikaan parantamaan eri järjestelmien asiantuntijoiden tietämystä tietoverkoista. Tavoitteena oli luoda sellainen tietoverkon suunnitteluohje, jossa keskitytään erityisesti näiden järjestelmien toimintavarmuuteen ja suunnitteluun. Tarkoituksena oli myös yhdistää eri osa-alueiden asiantuntijoiden tietämystä yhteen suunnitteluohjeeseen. Tutkimuksessa suunniteltua esimerkki tietoverkkoa ei toteutettu eikä sen toimintaa testattu, mutta ohjeen tarkoituksena on antaa suuntaa suunnittelulle ja tutkimuksen ohje voisi olla jälkikäteen paranneltavissa ja täysin muokattavissa.
Laadullinen tutkimus toteutettiin perehtymällä tarkemmin järjestelmiin sekä aiempiin toteutusratkaisuihin. Syvempää ymmärrystä järjestelmistä ja niiden vaatimuksista saatiin haastattelemalla eri osa-alueiden asiantuntijoita ja hyödyntämällä heidän käytännön kokemustaan.
Tutkimuksen tuloksena saatiin luotua alustava suunnitteluohje tietoverkolle keskittyen etenkin talotekniikkajärjestelmiin. Ohjeen toteutusmalleja ei kuitenkaan testattu käytännössä, joten se voi sisältää virheitä. Kuitenkin työn tarkoituksena oli tuottaa alustava malli tietoverkon suunnitteluohjeelle, jota voi kehittää ja parantaa jälkikäteen. Tähän tavoitteeseen päästiin.
Täydellisen tietoverkon ja sen toiminnan suunnittelu etukäteen voi olla hankalaa, ja toiminnan hiominen testausvaiheen jälkeen on tärkeää.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste