Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Valaistusjärjestelmän potentiaali kysyntäjoustossa

Pyykkö, Tatu (2020)

Avaa tiedosto
Pyykko_Tatu.pdf (855.8Kt)
Lataukset: 


Pyykkö, Tatu
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202005036833
Tiivistelmä
Kysyntäjousto on isossa roolissa tulevaisuuden energiamurroksessa. Kun sähkön tuotanto muuttuu enemmän sääriippuvaiseksi ja kulutukseen aiheutuu hetkellisiä piikkejä sähköautojen ja lämpöpumppujen yleistyessä, kysyntäjousto auttaa tasapainottamaan sähköverkon taajuutta.

Opinnäytetyön teoriaosiossa tutustuttiin kysyntäjoustomarkkinoihin sekä sisätyöalueiden valaistusstandardiin SFS-EN 12464-1:2011 ja muihin määräyksiin, jotka käsittelevät valaistusta. Itse työssä tutkittiin myymälän valaistusinfran potentiaalia häiriö- tai käyttöreservimarkkinoilla. Eri valaistustilanteista tehtiin Dialux-laskelmat standardin puitteissa.

Yksittäisen kiinteistön valaistusjärjestelmän tehoa voidaan säätää rajallisesti, jotta käyttäjille ei aiheudu valotasojen muutoksesta haittaa. Aggregoinnilla saadaan koottua tarvittava joustoteho, jota voidaan tarjota kysynnänjoustomarkkinoille. Käyttöreservi on optimaalisempi markkinapaikka, sillä siellä joustotehon aktivoitumisvaatimus on 3 minuuttia taajuuden muutoksesta, jolloin on mahdollista toteuttaa pitkäkin aikaramppi valaistuksenohjaukselle. Lisäksi käyttöreservissä on pienempi minimitarjouskoko kuin häiriöreservissä.

Haasteena valaistusjärjestelmän liittämisessä osaksi käyttöreserviä todettiin vaatimus joustoon sekä verkon ylös- että alassäädössä. Tämä on tulevaisuudessa syytä ottaa huomioon valaistusta suunniteltaessa, jos on aikomusta osallistua kysyntäjoustomarkkinoille. Vaikka tässä työssä kyseessä oli suhteellisen pieni esimerkkimyymälä ja sen 67 valaisinta, voitiin todeta, että valaistusinfrassa on tehojoustopotentiaalia kysyntäjoustoon.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste