Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Vesistöistä virtaa palveluliiketoimintaan

Hytönen, Aija (2019)

 
Avaa tiedosto
Hytönen_Aija.pdf (3.325Mt)
Lataukset: 


Hytönen, Aija
2019
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202005077714
Tiivistelmä
Suomen maaseuduilla on käynnissä suuri rakennemuutos, joka ajaa maaseudun yrittäjät etsimään uusia liiketoimintatapoja elinkeinonsa turvaamiseksi. Päämäärätietoisesti uutta liiketoimintaa pohjoiseen Keski-Suomeen-hanke tarjoaa maaseudun yrittäjille uusia ideoita liiketoiminnan kehittämiselle. Opinnäytetyön tehtävänä oli selvittää vesistöjen tarjoamia mahdollisuuksia palveluliiketoiminnan kannalta. Työn toimeksiantajana toimi Pämä-hankkeen Hanna Kaihlajärvi.

Tutkimusmenetelmäksi valittiin määrällisen ja laadullisen tutkimuksen yhdistelmä, case-tutkimus. Aiheeseen perehdyttiin kartoittamalla olemassa olevaa tutkimustietoa sekä hankkimalla uutta tietoa kyselytutkimuksella ja haastatteluilla. Kyselytutkimus toteutettiin syyskuussa 2019 ja siihen vastasi 106 vesistömatkailusta kiinnostunutta henkilöä.

Tuloksista käy ilmi, että Suomen vesistömatkailussa on vielä paljon hyödyntämätöntä potentiaalia. Verkostoitumalla ja yhteistyöllä vesistöjen ympärille voitaisiin rakentaa paljon monipuolisia palveluita. Palvelumuotoilun ja markkinoinnin lisäksi lainsäädäntö ja lupa-asioihin tarvittaisiin vielä lisää opastusta. Ympäristöystävällisyys tulisi huomioida jo palveluntarjoajan arvoissa, kun liiketoimintaa harjoitetaan herkässä vesistöluonnossa.

Suomi tarjoaa monimuotoisen, puhtaan ja eksoottisen toimintaympäristön vesistömatkailulle. Palveluja tulisi suunnata etenkin kansainvälisille asiakkaille. Ympäristöystävällisiin toimintatapoihin tulisi myös kiinnittää enemmän huomiota.

Työn tulosten pohjalta maaseudun yrittäjät saavat lisää tietoa vesistömatkailusta ja voivat näin ollen kehittää omaa toimintaansa tuottaen yrityksillensä lisäarvoa ja turvaten maaseudun elinvoimaisuutta sekä herkän vesistöluonnon monimuotoisuutta.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste