Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Arcada
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Yrkeshögskolan Arcada
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

”Det har börjat leva en glädje inom mig” - Att möjliggöra meningsfulla aktiviteter för klienter med depression

Snellman, Jessica (2011)

 
Avaa tiedosto
Snellman_Jessica.pdf (385.4Kt)
Lataukset: 


Snellman, Jessica
Arcada - Nylands svenska yrkeshögskola
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011100413491
Tiivistelmä
Tutkimuksen tavoitteena oli kuvaillaa kuinka toimintaterapeutit psykiatrisille asiakkailleen mahdollistavat merkityksellisten toimintojen löytämisen heidän arjestaan.
Tutkimuskysymykset olivat kuinka toimintaterapeutti kartoittaa asiakkaan merkitykselliset toiminnot, kuinka toimintaterapeutti mahdollistaa merkitykselliset toiminnat ja kuinka hän arvioi asiakkaan kokemuksen merkitykselliseen toimintaan osallistumisesta? CPPF - Canadian Practice Process Framework toimi viitekehyksenä sen tukiessa tutkimuksen tavoitetta ja tutkimuskysymyksiä ja se toimi myös haastattelun pohjana. Tutkimus on luonteeltaan laadullinen. Haastateltavina oli neljä masennuksesta kärsivien psykiatristen asiakkaiden parissa työskentelevää toimintaterapeuttia. Haastattelut analysoitiin sisältöanalyysia hyödyntäen. Tulokset osoittavat toimintaterapeuttien käyttävän sekä haastattelua, että eri arviointimenetelmiä arvioidessaan asiakkaalle merkityksellisiä
toimintoja. Tärkeä osa merkityksellisten toimintojen toteutusta masentuneen asiakkaan kanssa oli kohtaaminen sekä asiakkaan ja toimintaterapeutin vuorovaikutus. Voidakseen
mahdollistaa merkityksellisiä toimintoja toimintaterapeutin on ymmärrettävä mahdollisten fyysisten ja sosiaalisten esteiden vaikutus toiminnalle. Esimerkiksi terapeuttisen toiminnan, aikatauluttamisen ja ryhmätoiminnan kautta toimintaterapeutti voi tukea, kannustaa ja opastaa asiakasta löytämään arkensa merkitykselliset toiminnat. Asiakkai-den kokemukset merkityksellisestä toiminnasta kerätään ja arvioidaan kirjallisena tai suullisena palautteena.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste