Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Lukuinnostamis-workshop työpajanuorille

Toivonen, Oskari (2020)

 
Avaa tiedosto
Toivonen_Oskari.pdf (397.6Kt)
Lataukset: 


Toivonen, Oskari
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020051410111
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä on tavoitteena kehittää työpajalla valmennettavien nuorten sosiaa-lisia taitoja lukuinnostamis-workshopin keinoin. Lukuinnostamis-workshopin toiminta si-sältää lukemiseen motivoimista ja perinteisten lukemiskäsitteiden rikkomista erinäisin toi-minnallisin menetelmin. Lisäksi lukuinnostamis-workshopit tutustuttavat työpajanuoret paikallisen kirjaston palveluihin.

Lukuinnostamis-workshopeissa nuoret saivat osallistua erinäisiin aktiviteetteihin, keskus-tella, kertoa mielipiteitään ja oppia asioita yhdessä muiden työpajanuorten kanssa. Lu-kuinnostamis-workshopin sisältö oli lukemista ja kirjallisuutta sivuavaa aktiviteettia ja workshopit oli jaoteltu erilaisiin teemoihin, kuten: runous ja laululyriikka, äänikirjat, kirjat ja elokuvat, sanat ja liike sekä kirjastopalvelut.

Loimaan nuorten työpajalla toteutuneissa kuudessa lukuinnostamis-workshopissa kes-kusteltiin lukemisen ja kirjallisuuden eri muodoista sekä siitä, minkälaisia lukutottumuksia ja -kokemuksia nuorilla on. Kirjastossa toteutuneessa workshopissa nuoret pääsivät tutus-tumaan paikallisen kirjaston palveluihin erinäisten toiminnallisten menetelmien muodos-sa.

Lukuinnostamis-workshopien toteutuessa vain kuutena kertana kolmen viikon aikana, sekä työpajanuorten epäsäännöllinen osallistuminen workshopeihin eivät riittäneet tuo-maan esiin huomattavaa kehitystä osallistuneiden nuorten sosiaalisiin taitoihin. Jotta työ-pajanuorten sosiaaliset taidot kehittyisivät lukuinnostamis-workshop-toiminnan avulla, tulisi workshopien olla työpajan kanssa ennalta sovittua, pidempi kestoisempaa ja sään-nöllisempää.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste