Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Automaation hyödyntäminen vuokrareskontratyössä

Lassila, Krista (2020)

 
Avaa tiedosto
Lassila Krista.pdf (422.9Kt)
Lataukset: 


Lassila, Krista
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020061518790
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli tutkia automaation hyödyntämistä toimeksiantajayrityksen vuokrareskontratehtävissä. Tavoitteena oli tunnistaa sekä automaatiosta hyötyviä työtehtäviä että sellaisia tehtäviä, joiden automatisointia ei koeta tärkeäksi. Tavoitteena oli myös selvittää henkilöstön kokemuksia jo tehdyistä automatisoinneista.
Opinnäytetyön teoreettisessa viitekehyksessä kuvattiin vuokrareskontraa ja laskutusta sekä automaation hyödyntämistä taloushallinnossa, erityisesti vuokrareskontrassa. Opinnäytetyö toteutettiin kvalitatiivisena tutkimuksena ja käytännön testauksissa hyödynnettiin toimintatutkimuksen menetelmiä. Tutkimusaineisto kerättiin puolistrukturoiduin haastatteluin Skype-videopuheluohjelman välityksellä sekä tekemällä käytännön testauksia vuokrareskontran työtehtäviin kuluvasta työajasta. Haastattelut litteroitiin, jonka jälkeen aineistolle tehtiin sisällönanalyysi ja ryhmittely teemoihin. Haastatteluja pidettiin yhteensä neljä. Käytännön testauksia tehtiin liittyen kahteen eri työtehtävään, käyttökorvauslaskutukseen sekä reskontran täsmäämiseen. Tehtävät tehtiin sekä manuaalisesti että automaation avulla, molemmat ajastettiin ja saatuja tuloksia vertailtiin toisiinsa.
Tutkimuksen tuloksista havaittiin, että automaatiota voitaisiin hyödyntää useiden erilaisten vuokrareskontran työtehtävien hoidossa ainakin osittain, vain harvat työtehtävät koettiin sellaisiksi, ettei automaatiosta olisi hyötyä. Automaation myötä työtehtävien uskottiin muuttuvan enemmän tiedon analysoinnin suuntaan, johon myös vapautuva työaika kuluisi. Henkilöstön tähänastiset kokemukset automaatiosta olivat pääosin positiivisia, joskin uusien toimintatapojen käyttöönotossa perehdytyksen koettiin olevan tärkeä kehittämiskohde. Käytännön testauksilla havaittiin, että automaation avulla on mahdollista saavuttaa merkittäviä aikasäästöjä vuokrareskontrassa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste