Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Digitaalisia maalaustekniikoita muotokuvamaalaukseen

Kovanen, Simo (2011)

 
Avaa tiedosto
kovanen_simo.pdf (14.19Mt)
Lataukset: 


Kovanen, Simo
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011110914381
Tiivistelmä
Opinnäytetyössä etsittiin, eriteltiin ja kokeiltiin erilaisia digitaalisia maalaustekniikoita. Tutkimuksessa arvioitiin tekniikoiden hyviä ja huonoja puolia sekä soveltuvuutta muotokuvien maalaamiseen käytännön kokeilujen avulla. Työn tarkoituksena oli yhdistellä käytännöllisimmistä tekniikoista kokonaisvaltainen työtapa digitaaliseen muotokuvamaalaukseen.

Opinnäytetyö toteutettiin nelivaiheisella tutkimusmenetelmällä. Ensimmäisessä vaiheessa etsittiin alan kirjallisuudesta muotokuvien maalaamiseen soveltuvia tekniikoita. Toisessa vaiheessa tekniikoista valittiin yleisimpiä tarkempaa tutkimusta varten. Kolmas vaihe oli työn toiminnallinen osuus, jossa maalattiin kuusi muotokuvaa Photoshop-ohjelmalla erilaisia tekniikoita hyödyntäen. Neljännessä vaiheessa arvioitiin tekniikoiden toimivuutta. Arvioinnissa kriteereinä olivat tekniikan esteettinen vaikutus, soveltuvuus muotokuvien maalaamiseen ja taloudellisuus.

Tutkimuksessa päädyttiin esteettisesti tyydyttävään ja taloudellisesti tehokkaaseen maalaustapaan, jossa työ hahmotellaan speed painting-tekniikalla valöörimaalauksena ja työstetään sen jälkeen valmiiksi moniväriseksi teokseksi. Tutkimuksessa kuitenkin todettiin, että esteettisesti hyvään lopputulokseen voidaan päästä hyvin erilaisilla tekniikoilla ja työtavoilla. Eri työtapojen parhaat puolet pääsevät esiin erilaisissa töissä, ja siksi on edullista hallita useita erilaisia tekniikoita ja työtapoja.

Digitaalisesta maalauksesta kiinnostuneet voivat saada työstä tietoa erilaisista maalaustekniikoista ja keinoja tehostaa omaa työskentelyään. Työ voi toimia myös aiheen esittelynä sellaisille, joille digitaaliset maalaustekniikat tai niiden yleiset käyttökohteet eivät ole tuttuja.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste