Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Progressiivisen rentoutuksen vaikutus fyysiseen palautumiseen

Ruostekivi, Anna-Liisa; Salonen, Senja (2011)

 
Avaa tiedosto
Ruostekivi_Anna-Liisa.pdf (2.370Mt)
Lataukset: 


Ruostekivi, Anna-Liisa
Salonen, Senja
Seinäjoen ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011111114455
Tiivistelmä
Hyvä fyysinen palautuminen ehkäisee ylikuormitustilojen syntyä, ja on edellytys nuoren urheilijan urakehitykselle. Urheilussa fyysistä palautumista ja levon suhdetta on tutkittu paljon. Firstbeat Technologies oy on kehittänyt sykevälivaihtelua analysoivan ohjelmiston, jonka avulla autonomisen hermoston toimintaa pystyy tarkkailemaan. Sykevälivaihtelu kertoo enemmän autonomisen hermoston häiriöistä kuin pelkkä leposyke. Erilaisia rentoutusmenetelmiä on käytetty urheilussa palautumisen nopeutumiseksi.

Opinnäytetyössämme tutkimme progressiivisen rentoutusharjoituksen vaikutusta fyysiseen palautumiseen. Kohderyhmänä toimi osa Kuortaneen urheilulukion lentopallojoukkueen pojista. Palautumista seurattiin yöaikaan Firstbeat Bodyguard mittarilla, joista saadut syketallennukset analysoimme Firstbeat hyvinvointianalyysi -ohjelmalla. Analysoinnin tukena käytimme mittauspäiväkirjaa. Kohderyhmäläisten kokemuksia arvioimme palautekyselylomakkeen avulla.

Opinnäytetyön tarkoituksena oli, että valmennusjohto voi saada uusia ideoita tai menetelmiä valmennuksen kehittämiseen. Tavoitteena oli suunnitella ja ohjata rentoutusharjoitus kohderyhmäläisille niin, että he omaksuvat rentoutustekniikan, ja motivoituvat käyttämään sitä jälkikäteen itsenäisesti.

Tulosten mukaan ohjatulla rentoutusharjoituksella ei ollut positiivisia vaikutuksia fyysiseen palautumiseen. Palautekyselyn vastausten perusteella yli puolet kohderyhmäläisistä koki rentoutusharjoitukset hyviksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste