Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tietojärjestelmäkonsulttina henkilöstöhallinnon parissa

Jaatinen, Simo (2020)

 
Avaa tiedosto
Opinnäytetyö Jaatinen.pdf (965.4Kt)
Lataukset: 


Jaatinen, Simo
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020111022565
Tiivistelmä
Opinnäytetyö on portfoliomainen päiväkirjaopinnäytetyö. Päiväkirjamerkinnät on kerätty 5.5.-26.6.2020 väliseltä ajalta. Työ käsittelee tietojärjestelmäkonsultointia henkilöstöhallin-non toimialalla ja siinä keskitytään erityisesti Quinyx WFM -työajanhallintaohjelmaan.

Opinnäytetyössä käsitellään mitä tietoja ja taitoja tietojärjestelmäkonsultin työnkuvassa tar-vitaan, sekä millaista on työskennellä tietojärjestelmäkonsulttina yrityksessä, joka tuottaa palveluja HR-toimialalle. Työ myös käsittelee viikkoanalyysien kautta Integrata Oy:n liike-toimintamallia, IT-palveluiden hallintaa, asiakaspalvelua ja palvelutasosopimuksia, projekte-ja ja jatkuvaa parantamista, muutoksenhallintaa ja useamman järjestelmän kokonaisuuksia.

Opinnäytetyössä kuvataan työssä kehittymistäni tarkasteluajanjakson aikana. Jo lähtötilan-teessa olin kokenut asiantuntija. Tärkein havainto on, että kehittymistä tapahtuu jatkuvasti inkrementaalisesti. Kaikki kehittyminen ei ole näkyvää ilman, että sitä tarkastelee riittävän pitkän ajanjakson aikana. Opinnäytetyön aikana kehittymistä tapahtui erityisesti projekti-työskentelyssä ja projektienhallinnan osaamisessa. Kehitystä oli myös havaittavissa oman työajan ja työtehtävien suunnittelussa, sekä muutosjohtamisen alueella.

Opinnäytetyöprosessin aikana löysin hyviä työvälineitä, millä reflektoin omaa ajankäyttöäni ja joilla pystyn paremmin arvioimaan käytettävissä olevat resurssini, sekä hallita paremmin työkuormaani.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste