Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Leikin merkitys lapsen kasvulle ja kehitykselle

Mäki-Mantila, Aliina (2020)

 
Avaa tiedosto
Mäki-Mantila_Aliina 2020.pdf (1.526Mt)
Lataukset: 


Mäki-Mantila, Aliina
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020111122649
Tiivistelmä
Opinnäytetyöni tarkoituksena oli tutkia leikin merkityksellisyyttä lapsen kasvulle ja kehitykselle. Tutkimus on toteutettu yhteistyössä Seinäjoen kaupungin varhaiskasvatuksen kanssa. Tutkimuksessa on käytetty määrällistä, eli kvantitatiivista tutkimusmenetelmää. Tutkimusaineisto on kerätty Webropol-työkalulla luodulla kyselylomakkeella. Tutkimukseni kohderyhmään kuuluivat 3–5-vuotiaiden lasten vanhemmat ja vastaajia kyselyyni osallistui yhteensä 32. Opinnäytetyössäni tutkimuskysymyksiksi muodostuivat: Millainen merkitys leikillä on lapsen kokonaisvaltaiselle kasvulle ja kehitykselle? Miten vanhemmat näkevät ja kokevat oman lapsensa leikkimisen?
Tutkimuksessani selvisi, että vanhemmat kokevat ja pitävät leikkiä tärkeänä ja merkityksellisenä asiana koko lapsen kokonaisvaltaista kasvua ja kehitystä ajatellen. Lapsen leikkimistä ja leikkiä ylipäänsä kuvailtiin tärkeänä, mielenkiintoisena, olennaisena, moniulotteisena, inspiroivana ajankulun mahdollistavana tekijänä. Vanhemmat olivat monipuolisesti tietoisia leikin eri vaiheista sekä leikin kehittymisestä. Tutkimuksessa selvisi myös se, että vanhempien mielestä Seinäjoen kaupungin toteuttamassa varhaiskasvatuksessa leikkiä huomioidaan ja lapset saavat leikkiä riittävästi.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste