Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Palliatiivinen hoito : Opas potilaalle ja hänen läheisilleen

Forsström, Tuija; Syynimaa, Henna (2020)

 
Avaa tiedosto
syynimaa_h.pdf (1.036Mt)
Lataukset: 


Forsström, Tuija
Syynimaa, Henna
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020112023518
Tiivistelmä
Palliatiivinen hoito on kokonaisvaltaista hoitoa potilaille, joilla on parantumaton sairaus. Palliatiivinen hoito ottaa huomioon myös potilaan läheiset. Palliatiivinen hoito on oireenmukaista hoitoa, jonka tarkoituksena on lievittää kärsimystä ja turvata elämänlaatu. Hoito suunnitellaan jokaiselle potilaalle henkilökohtaisesti, ja samalla potilas saa halutessaan laatia hoitotahdon.

Opinnäytetyömme oli tuotekehitysprojekti, jossa olemme hyödyntäneet tuotekehitysprosessin vaiheita. Opinnäytetyömme tarkoituksena oli laatia palliatiivisesta hoidosta opas, jonka tavoitteena oli antaa tietoa palliatiivisesta hoidosta potilaalle ja hänen läheisilleen. Oppaan avulla he saavat tietoa yleisimmistä oireista sekä niiden hoidosta. Opinnäytetyössä kerroimme palliatiivisen hoidon lisäksi läheisten osallisuudesta hoidossa ja millainen on hyvä opas. Opinnäytetyömme toimeksiantaja oli Keski-Pohjanmaan sosiaali- ja terveyspalvelu-kuntayhtymän (Soite) Palliatiivinen poliklinikka.

Palliatiivisen hoidon opas sisältää yleistä tietoa palliatiivisesta hoidosta sekä yleisimmistä oireista ja niiden hoidosta. Oppaassa kerrotaan saattohoidosta sekä surusta.

Saimme opinnäytetyöstämme hyvää palautetta palliatiiviselta poliklinikalta. Tekemämme palliatiivisen hoidon opas on juuri sellainen, mitä he ovat tarvinneet.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste