Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Musiikkikansio Pikku Tutkijan Päiväkodeille

Salo, Lotta (2020)

 
Avaa tiedosto
Salo_Lotta.pdf (1.428Mt)
Lataukset: 


Salo, Lotta
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020112424124
Tiivistelmä
Opinnäytetyön toimeksiantajana toimi opinnäytetyön tekijän oma työpaikka, Pikku Tutkijan Päiväkodit ja sen tavoitteena oli koota musiikkikansio varhaiskasvatushenkilökunnan käyttöön. Tarkoituksena ja tutkimustehtävänä oli kehittää opinnäytetyön tekijälle ja muille varhaiskasvatuksessa työskenteleville työväline, joka helpottaa musiikkikasvatuksen suunnittelua ja jota käyttämällä päiväkodin lapset saavat laadukasta ja aidosti pedagogista varhaisiän musiikkikasvatusta.

Varhaisiän musiikkikasvatuksen työtapoja ovat laulaminen, loruilu, soittaminen, kuunteleminen, improvisointi ja integrointi. Musiikkikansion alkuun koottiin teoriaa varhaiskasvatusikäisten lasten musiikkikasvatuksesta sekä vinkkejä päiväkodin musiikkitoimintaan. Varhaisiän musiikkikasvatuksen sisältöön kuuluu musiikin peruselementit eli rytmi, tempo, melodia, muoto, dynamiikka, sointiväri ja harmonia. Opinnäytetyön teoria-osuudesta ja musiikkikansiosta löytyvät kaikki nämä osa-alueet. Musiikkikansiossa jokaisella elementillä on oma kuvasymbolinsa, jotka ovat liitettynä myös lopussa löytyviin musiikkivinkkeihin.

Päiväkodin varhaiskasvatushenkilökunnalta kerättiin musiikkikansiosta palaute, jonka perusteella kansio viimeisteltiin. Henkilökunnan palaute musiikkikansiosta oli positiivinen. Kansiota pidettiin selkeänä ja visuaalisesti miellyttävänä. Musiikkikansio jäi opinnäytetyön tekijän omaan yksikköön sähköisenä ja paperisena versiona, jotta sitä voidaan muokata ja kehittää tulevaisuudessa. Muihin Pikku Tutkijan Päiväkoteihin kansio lähetettiin sähköisenä versiona.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste