Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Rintasyöpäpotilaan kokemuksia fysioterapian riittävyydestä JouKo-toiminnassa

Saari, Ida (2020)

 
Avaa tiedosto
Opinnäytetyö (539.0Kt)
Lataukset: 


Saari, Ida
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020112724722
Tiivistelmä
Rintasyöpä on yksi maailman yleisimmistä naisten syövistä ja Suomessa todetaan noin 5000 tapausta vuosittain. Määrän ennustetaan vielä kuitenkin nousevan noin 6000 tapaukseen vuoteen 2035 mennessä. Suomessa hoito on laadukasta ja tämänhetkinen viiden vuoden suhteellinen elossaololuku onkin 91 %. Hoidoista voi seurata potilaalle joitakin haittavaikutuksia ja niitä pyritään minimoimaan, ennaltaehkäisemään ja hoitamaan monin keinoin, kuten fysioterapialla.

Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli kartoittaa rintasyöpäpotilaiden kokemuksia fysioterapian hoitopolusta Satasairaalan joustavan kotiutumisen toiminnassa ja tavoitteena oli selvittää hoitopolun sujuvuutta potilaiden näkökulmasta. Tutkimus toteutettiin poikittaistutkimuksena, joka sisälsi sekä laadullisia että määrällisiä kysymyksiä mahdollisimman monipuolisen näkökulman saamiseksi. Tutkimus toteutettiin kirjallisesti kyselylomakkeella, joka sisälsi monivalintakysymyksiä, sekamuotoisia kysymyksiä sekä avoimia kysymyksiä. Opinnäytetyö toteutettiin yhteistyössä Satasairaalan leikkaus- ja anestesiaosaston kanssa, jossa tutkimukseen osallistuneita potilaita hoidettiin.

Kysely kesti 7 viikkoa ja kyselyn ajankohdan aikana osallistujakriteerit täyttäviä potilaita oli yhteensä 3. Pienen otoksen vuoksi saatuja tuloksia ja johtopäätöksiä ei voida yleistää. Tuloksissa tuli kuitenkin esille potilaiden yksilölliset toiveet hoitopolun suhteen, joten suuremmalla otoksella voitaisiin saada kattavampi näkökulma, joka voisi antaa yleistettävämmän kokemuksen hoitopolusta.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste