Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Palkitsemisen vaikutus motivaatioon ammattijääkiekossa

Halme, Emilia (2020)

 
Avaa tiedosto
Halme_Emilia.pdf (14.95Mt)
Lataukset: 


Halme, Emilia
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020120125330
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoite on tutkia miten palkitseminen vaikuttaa jääkiekkopelaajien motivaatioon Mikkelin Jukureiden Liigajoukkueessa. Tarkoituksena oli selvittää, mitkä palkitsemistavat ovat kaikkein parhaimpia motivaation kannalta ja mitkä huonoimpia. Tutkimuksessa selvitettiin esimerkiksi myös, mikä merkitys palkitsemisella on pelaajille joukkuetta valittaessa ja pidetäänkö yksilön vai joukkueen palkitsemista tärkeämpänä. Palkitseminen rajattiin aineelliseen ja aineettomaan palkitsemiseen ja motivaatio ulkoiseen ja sisäiseen motivaatioon.

Tutkimuksessa haastateltiin neljää Mikkelin Jukureiden pelaajaa. Haastattelut toteutettiin koronatilanteesta johtuen puhelimitse ja kaikki pelaajat esiintyvät tutkimuksessa anonyymisti. Tutkimuksessa käytettiin kvalitatiivistä tutkimusmenetelmää ja haastattelut toteutettiin teemahaastatteluina. Haastattelukysymykset laadittiin teoreettista viitekehystä apuna käyttäen. Haastattelu oli puolistrukturoitu, joka mahdollisti avoimen keskustelun tutkimusaiheeseen liittyen.

Opinnäytetyön tulokset peilasivat hyvin teoreettiseen viitekehykseen. Tutkimustulosten analysoinnin perusteella voidaan sanoa, että palkitsemisella on vaikutusta pelaajien motivaatioon. Kaikkein tärkeimpänä pidettiin aineetonta palkitsemista ja erityisesti palautetta sekä arvostusta. Näillä asioilla oli myös eniten merkitystä joukkuetta valittaessa. Aineellisten palkitsemistapojen, kuten palkan merkitystä ei saa kuitenkaan väheksyä. Kaikki pelaajat olivat yksimielisesti sitä mieltä, että joukkueen palkitseminen on motivaation kannalta merkittävämpää, kun yksilöiden palkitseminen. Yksilön palkitseminen oli silloin motivoivaa, jos se on tasapuolista ja toteutettu riittävän lyhyellä aikavälillä.

Opinnäytetyön kehitysehdotuksena on uran loppumiseen valmistava ja sen jälkeinen palkitseminen. Tällaisia esimerkkejä ovat esimerkiksi erilaiset koulutusmahdollisuudet ja taloudellinen sekä henkinen neuvonta. Tutkimusta tehdessä kävi ilmi, että tällaista on tarjolla liian vähän, minkä takia moni ammattipelaaja jää uransa jälkeen tyhjänpäälle.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste