Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ilmastonmuutos uutisaiheena vuonna 2020

Immonen, Janika (2020)

 
Avaa tiedosto
Ilmastonmuutos uutisaiheena vuonna 2020_Opinnäytetyö_JanikaImmonen.pdf (576.9Kt)
Lataukset: 


Immonen, Janika
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020120426105
Tiivistelmä
Tässä tutkimusmuotoisessa opinnäytetyössä tarkastelen diskurssianalyysin keinoin vuoden 2020 aikana suomalaisissa medioissa julkaistuja uutisia, joiden aiheena on ilmastonmuutos. Etsin näin vastausta tutkimuskysymykseeni ”miten suomalainen uutismedia puhuu ilmastonmuutoksesta vuonna 2020 ja minkälaisia viestejä se välittää”.

Kartoitan tietoperustassani ihmisen aiheuttamaa ilmastonmuutosta ilmiönä ja pohdin siihen liittyvää uutisointia ja sen erityishaasteita. Lisäksi määrittelen uutisen journalismin perusjuttutyyppinä ja pohdin median vastuuta yleisöä ja yhteiskuntaa kohtaan.
Tutkimusmenetelmäni on laadullinen diskurssianalyysi, sillä haluan ensisijaisesti tutkia kielen välittämiä merkityksiä. Diskurssianalyysi on tutkimusmenetelmänä tutkijan tulkinnasta riippuvainen, joten tulokset eivät ole yleistettävissä.

Aineistoni on kerätty aikavälillä 1.2-7.10.2020 Helsingin Sanomista, Ilta-Sanomista sekä Ylestä ja koostuu yhteensä 67 uutisesta. Tarkempaan analyysiin valitsin tapauskohtaisesti 53 uutista, joita analysoin havainnoiden ja vertailemalla niitä keskenään. Näin etsin niistä diskursseihin viittaavia merkkejä, joita edelleen vertailin keskenään. Aineistostani hahmotin lopulta neljä keskenään keskustelevaa diskurssia.

Tässä opinnäytetyössä tehdyt havainnot viittaavat siihen, että suomalaista ilmastokeskustelua leimaa mediassa vastakkainasettelu ja vahva puolien hakeminen. Uutismediat voisivat hyötyä rakentavasta otteesta ja yhteisistä linjoista, joiden pohjalta rakentaa yhtenäistä, pitkälle katsovaa ilmastouutisointia. Ilmastonmuutoksesta kuitenkin uutisoidaan runsaasti, joka on hyvä aiheen yhteiskunnallisen merkittävyyden kannalta. Ilmastonmuutos koskettaa meistä jokaista.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste