• Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Työyhteisön toimintamallit Hurja Piruetti Länsi-Uudenmaan tanssiopistossa

Parviainen, Maija (2011)

 
Tweet Tiedostoon pääsyä rajoitettu
 
Tiedostoon pääsyä rajoitettu
Avaa tiedosto
Parviainen_Maija.pdf (3.063Mt)
Lataukset: 


Parviainen, Maija
HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011120116854
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö tehtiin toimeksiantona Hurja Piruetti
Länsi-Uudenmaan tanssiopisto ry:lle. Organisaatio on tanssin taiteen perusopetusta antava oppilaitos, joka ei tavoittele voittoa. Oppilasmäärä kasvaa jatkuvasti ja uutta henkilöstöä tulee taloon ja organisaatiolle muodostui tarve koota työyhteisön toimintamallit ja ohjeet yksiin kansiin
henkilöstöoppaaksi. Sen avulla tiedottamisen pitäisi helpottua ja työyhteisön toiminnan pitäisi yhdenmukaistua. Lisäksi henkilöstöoppaalla on perehdyttämisfunktio.

Työssä tutustutaan ensin organisaatioon ja sen rakenteeseen, jonka jälkeen tarkastellaan organisaation kannalta relevantteja henkilöstöprosesseja, joita ovat perehdyttäminen, palkitseminen, työhyvinvointi ja henkilöstön osaaminen ja kehittäminen. Henkilöstöprosessien avulla pystyttiin hahmottamaan se, mitä henkilöstöoppaan tulisi pääpiirteittäin sisältää.

Materiaalia henkilöstöpasta varten kerättiin haastattelemalla tanssiopiston rehtoria sekä kahta tanssinopettajaa. Haastattelutuloksia tarkasteltiin työssä läpi ja niiden perusteella valittiin tarpeellisimmat ja relevanteimmat asiat kirjattavaksi henkilöstöoppaaseen. Tärkeää oli saada haastatelluilta henkilöiltä ideoita ja ajatuksia henkilöstöoppaan sisällöstä.

Työn lopputuloksena on opinnäytetyön raporttiosa ja produkti, eli henkilöstöopas. Henkilöstöopas jaetaan Hurja Piruetin henkilöstölle, jotta he voivat käyttää sitä jokapäiväisessä työssään.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatTutkintonimikkeetAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus