Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Jatkuva inventointi mobiilipäätteillä : Fläkt Woods Oy

Ibrahimi, Arton (2011)

 
Avaa tiedosto
Ibrahimi_Arton.pdf (1.051Mt)
Lataukset: 


Ibrahimi, Arton
Turun ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011120817648
Tiivistelmä
Tämän insinöörityön tarkoituksena oli parantaa Fläkt Woods Oy:n Turun puhallintehtaan jatkuvaa inventointia. Insinöörityön tavoitteena oli suunnitella, parantaa ja toteuttaa esi- ja osavalmistuksesta tulevien puolivalmisteiden inventointia ja valmiiksi raportointia mobiilipäätteillä.
Insinöörityön edellytyksiä olivat esivalmistuksen kartoitusprosessi sen toimivuudesta nyt ja mobiilipäätteiden kanssa. Edellytyksenä oli myös parantaa esivalmistuksesta valmistuvien nimikkeiden varmuusvarastoa, minimierää sekä monikerta, jolla kontrolloidaan jatkossa paremmin nimikkeiden varastokiertoa. WLAN-asemien käyttöönotto ja mobiilipääte-ohjelman sovittaminen Fläkt Woods Oy:n toiminnanohjausjärjestelmään oli iso osa tätä insinöörityötä, samoin lopuksi mobiilipäätteiden käyttöönotto.
Insinöörityö aloitettiin keväällä 2011, ja se kesti marraskuuhun 2011 asti. Tänä aikana tehtiin paljon esiselvitystyötä mobiilipäätteiden toimivuudesta sekä Fläkt Woods Turun puhallin- tehtaan esivalmistuksesta. Insinöörityö ei edennyt aikataulun mukaisesti, sillä Fläkt Woods Oy:n muut projektit haittasivat tämän työn etenemistä. Insinöörityön muut vaikeudet olivat mobiilipääte-ohjelman sovittaminen Fläkt Woods Oy:n toiminnanohjausjärjestelmään. Mobiilipäätteiden käyttöönotto siirtyi vuoden 2012 alkuun.
Tämän projektin käyttöönoton jälkeen Fläkt Woods Oy:lla on valmius laajentaa projektia myös siten, että mobiilipäätteitä olisi vastaanotossa ja lähettämön alueilla sekä myös Fläkt Woods Oy:n muissa tehtaissa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste