Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Taitoluistelun leiriharjoittelun kuormittavuus kilpailuun valmistavalla kaudella yhden kesäleiriviikon ajan

Laksola, Niina (2011)

 
Avaa tiedosto
Opinnaeytetyo Niina_Laksola.pdf (335.3Kt)
Lataukset: 


Laksola, Niina
HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011121618645
Tiivistelmä
Tämän tutkimuksen tarkoituksena oli selvittää erilaisilla käytäntöön soveltuvilla menetelmillä harjoittelun kuormittavuutta huipputaitoluistelijoilla kilpailuun valmistavalla kaudella. Taitoluisteluharjoittelun kuormittavuutta haluttiin tutkia lisää, koska aikaisempien tutkimusten, urheilijoiden omien tuntemusten ja valmentajien kokemusten perusteella luistelijoilla on havaittu kuormittumista. Tutkimuksen tavoitteena oli testata käytäntöön soveltuvia menetelmiä, joiden avulla harjoittelun kuormittavuutta voidaan seurata.

Kilpa- ja huippu-urheilun tutkimuskeskus(KIHU) ja Suomen Taitoluisteluliitto(STLL) toteuttavat yhteistyössä projektin taitoluisteluharjoittelun kuormittavuuden seurannasta eri harjoituskausilla. Tässä tutkimuksessa tarkasteltiin kevennyshyppy- ja laktaattipitoisuusmittauksien, submaksimaalisten 20 metrin sukkulajuoksutestien, sekä sykemittarista kerättyjen sykemuuttujien avulla neljän huippunaistaitoluistelijan kuormittumista yhden kesäleiriviikon ajan lajiharjoituskaudella.

Tulokset osoittivat, että tutkimuksen kohteena ollut kesäleiriviikko ei kokonaisuudessaan muodostunut erityisen kuormittavaksi edellä mainittujen mittausmenetelmien avulla saatujen tulosten perusteella. Tuloksista todettiin, että kaikkiaan leirinaikainen jääharjoitusten aiheuttama kuormitus lienee syntynyt suuren harjoittelumäärän seurauksena.

Tutkimuksen perusteella kilpailuun valmistavalle kaudelle asetettujen tavoitteiden ja päämäärien saavuttamisen esteenä ei ole liian kuormittavat lajiharjoitukset. Lajin kehittymiselle olisi erittäin tärkeää tutkia harjoittelun kuormittavuutta jatkossakin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste