Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Lampaan keinosiemennys

Ukkonen, Ann-Janette (2011)

 
Avaa tiedosto
Ukkonen_Ann-Janette.pdf (1.320Mt)
Lataukset: 


Ukkonen, Ann-Janette
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011121418367
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää, onko Suomessa jo aika alkaa perustaa yleistä keinosiemennyspalvelua lampaille. Tutkimus oli ajankohtainen, koska keinosiemennyspalvelun perustamisesta on alettu käydä keskusteluja ProAgrian ja MTT:n välillä. Tutkimus toteutettiin kyselytutkimuksena marraskuussa 2010. Kysely postitettiin 281 tarkkailutilalle, joista 100 vastasi. Työ tehtiin yhteistyössä Etelä-Pohjanmaan ProAgrian kanssa.
Tutkimuksen perusteella tilalliset näkivät keinosiemennyksen kalliiksi ja aikaa vieväksi menetelmäksi. Moni piti omaa pässiä parhaana vaihtoehtona lampaiden tiineyttämiseen. Lampaan keinosiemennystä käytettäisiin suurimmaksi osaksi suomenlampaan jalostukseen, mutta kiinnostusta löytyi muiden lammasrotujen ja risteytysten jalostukseen. Keinosiemennyksen etuihin kuuluu uuden geenimateriaalin saanti Suomeen, risteytystuotannon helpotus, pässien jälkeläisarvostelun tehostus ja lammastilojen oman eläinaineksen parantaminen jalostuksen kautta. Lisäksi keinosiemennyksestä on lyhyt matka alkioiden käyttöön.

Tulosten perusteella voidaan todeta, että kiinnostusta löytyy lampaiden keinosiemennystä kohtaan jonkin verran. Keinosiemennyspalvelua voisi siis pienimuotoisesti alkaa kokeilla asiasta kiinnostuneimpien asiakkaiden kanssa. Asiakaskunnan kasvaessa ja palvelun toiminnan muuttuessa rutiiniksi voi keinosiemennyspalvelua alkaa laajentaa asiakkaiden kiinnostuksen mukaan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste