Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Optimization of a laundry's garment stock and ordering

Lampinen, Tuomas (2011)

 
Avaa tiedosto
Thesis - Tuomas Lampinen - ready.pdf (1.169Mt)
Lataukset: 


Lampinen, Tuomas
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2011
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201202172289
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli optimoida tilauspisteet ja ostojen tilauskoot teollisen pesulan työvaatevaraston toiminnan tehostamiseksi. Opinnäytetyö oli jatkoa pesulan toiminnanohjausjärjestelmän varasto- ja ostomoduulin käyttöönottoprojektiin.

Teorian perusteella määriteltiin käytettävät matemaattiset mallit, joiden käyttämistä varten määriteltiin tarvittavat parametrit. Ostojen tilausmääriä varten laskettiin varaston kustannusprosentti, ostotilauksen hinta sekä kuljetus- ja käsittelykustannukset. Tilauspisteitä varten määriteltiin toimittajakohtaiset toimitusajat sekä varmuusvarastoja varten käytettävä palveluaste. Työssä on tutkittu nykytilannetta XYZ -analyysin avulla. Analyysin perusteella valittiin testituotteet, joiden tuotekohtainen kulutus varastosta ja kulutuksen hajonta tutkittiin.

Näiden tietojen perusteella laskettiin esimerkki-aineistolle uudet tilauspisteet ja ostojen tilauskoot. Varastonarvon ja varastonkustannusprosentin muutosten vaikutusta lopullisiin tilauskokoihin analysoitiin. Näiden analyysien perusteella löydettiin parametrit, joita käyttämällä kaikille varastossa oleville tuotteille on helppo laskea tilauspiste ja tilausmäärä.

Työn perusteella on määritelty tuotteet, joiden tarve on niin vähäistä, että niistä kannattaa pyrkiä eroon mahdollisimman pian. Suunnitellulla varaston-ohjauksella tullaan jatkossa saavuttamaan lisätehokkuutta ostoprosessissa, nopeampi varaston kiertonopeus, pienempi varastonarvo ja parantunut varaston palveluaste.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste