Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Yritys X:n työnantajakuva ja sen kehittäminen

Ronkainen, Eija (2012)

Avaa tiedosto
Ronkainen_Eija.pdf (1.299Mt)
Lataukset: 


Ronkainen, Eija
HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201203093153
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena on selvittää, millainen on Yritys X:n sisäinen ja ulkoinen työnantajakuva ja miten sitä tulisi kehittää. Pääongelmaa selvitetään ala-ongelmilla, jotka ovat ”millaista työnantajakuvaa luo Yritys X:n markkinointi- ja rekrytointiviestintä” ja ”millaisilla ihmisillä rakennetaan tulevaisuuden Yritys X”. Tavoitteena on laatia työn-antajakuvan kehittämissuunnitelma vuosille 2012-2015.

Viitekehys perustuu työnantajakuvaan liittyvään ammattikirjallisuuteen ja finanssi- ja vakuutusalasta tehtyihin työnantajamielikuvatutkimuksiin. Viitekehys kuvaa työnantaja-kuvan luomista, kehittämistä ja ylläpitämistä sekä sen haasteita.

Kvantitatiivinen tutkimus toteutettiin touko-kesäkuussa 2011 koko Yritys X:n henki-löstölle. Web-kysely lähetettiin 1300 työntekijälle, joista 319 vastasi kyselyyn – vastaus-prosentin ollen näin 24,5. Kyselytulosten analysoinnissa käytettiin Excel Tilastoapu –sovellusta.

Kvalitatiivisista tutkimuksista ensimmäinen toteutettiin elokuussa 2011 Yritys X:n esi-miehille satunnaisella otannalla - esimiesklubeja toteutettiin kaksi, yksi Yritys X1:n esi-miehille ja yksi Yritys X2:n esimiehille. Toinen kvalitatiivinen tutkimus toteutettiin syys-lokakuussa 2011 Yritys X:n johdon jäsenille. Teemahaastattelut pidettiin kymmenelle johtajalle, vastausprosentin ollen 100. Kolmas kvalitatiivinen tutkimus toteutettiin erilli-senä osana (kehittämistehtävän tekijän vaihdettua työpaikkaa) Yritys Y:lle marras-joulukuussa 2011.

Tutkimustulosten mukaan Yritys X:n sisäinen työnantajakuva on positiivinen ja mark-kinointi- ja rekrytointiviestintä tukee ulkoista työnantajamielikuvaa. Ulkoinen työnanta-jakuva on hyvä, mutta finanssialalla Yritys X ei pysty kilpailemaan luonnollisten kilpaili-joidensa kanssa samalla tasolla. Finanssi- ja vakuutusala koetaan yleisesti ottaen vielä melko vanhoilliseksi, joten töitä ulkoisen työnantajakuvan eteen joudutaan vielä teke-mään.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste