Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kulttuuri- ja matkailureitit Muhoksella

Kukkohovi-Colpaert, Riitta (2012)

 
Avaa tiedosto
Kukkohovi-Colpaert_Riitta.pdf (634.7Kt)
Lataukset: 


Kukkohovi-Colpaert, Riitta
Keski-Pohjanmaan ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201205148164
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli erilaisten kävelyreittien ja retkien suunnittelu ja työstäminen muhoslaisiin kulttuurikohteisiin. Samalla opinnäytetyössä on tuotu esille Muhoksen matkailun kehittymistä aina koski- ja kalastusmatkailusta tähän päivään sekä kehittämisideoita työstettäväksi eteenpäin Muhoksen matkailun tunnetuksi tekemiseksi.

Tämän hetkinen matkailukohteiden tarjonta kuin myös eri yritysten ja yhdistysten toiveet on kartoitettu haastattelemalla yhdistysten jäseniä sekä kirjallisella haastattelulomakkeella. Näiden haastattelujen ja keskustelujen pohjalta on suunniteltu eri kohteisiin suuntautuvia kävely- ja kulttuuriretkiä. Lisäksi tavoitteena on työstää museon esittelijälle esittelykansio kulttuurikohteista, sillä suunnitellut reitit toteuttaa pääosin Muhoksen Kotiseutuyhdistys ry:n palkkaama museon esittelijä kesäkaudella.

Opinnäytetyön tilaajana ja koordinoijana toimi Muhoksen Kotiseutuyhdistys ry, jonka käyttöön ja tarvittaessa edelleen jatkotyöstettäväksi opinnäytetyö on tarkoitettu. Opinnäytetyössä on keskitytty pääasiassa erilaisiin kulttuurikohteisiin. Luontomatkailuun liittyvät retket ja reitit kuten vaellusreitit sekä koski- ja melontareitit on rajattu pois. Opinnäytetyössä on tuotu esille myös vastuullisen matkailun periaatteita, joita toivotaan käytettävän suunniteltaessa matkailijoille erilaisia retkiä ja matkailureittejä.

Opinnäytetyötä voi hyödyntää suunniteltaessa uusia kävely- ja kulttuuriretkiä sekä käyttää pohjana myös luontomatkailuun liittyvien retkien suunnittelussa. Lopuksi on tuotu esille kehittämisideoita matkailun kehittämiseksi esimerkiksi luomalla oma Muhos-brändi, tuotteistamalla muhoslaisia kulttuurikohteita ja tuomalla esille eri kylien ja alueiden ominaispiirteitä niin tuotteissa kuin tapahtumissakin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste