Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Yrityssaneeraus ja korona-aika 2020

Hiltunen, Pauliina (2021)

 
Avaa tiedosto
Hiltunen_Pauliina.pdf (353.5Kt)
Lataukset: 


Hiltunen, Pauliina
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202103042910
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä käsitellään yrityssaneerausta COVID-19 pandemian aikana. Opinnäytetyössä tutkittiin, minkälaiset mahdollisuudet yrityksillä on ollut hakeutua yrityssaneeraukseen ja kuinka moni yritys on päätynyt saneerausmenettelyyn COVID-19 pandemian aikana. Aihe on hyvin ajankohtainen vallitsevan tilanteen vuoksi ja siksi kiinnostuin siitä kirjoittamaan. Opinnäytetyössä käytiin läpi niin Suomessa toimivien yritysten mahdollisuudesta hakea määräaikaista kustannustukea kuin myös konkurssilainsäädäntöön tehtyihin väliaikaisiin muutoksiin.

Aihetta tutkittiin laadulliseen tutkimuksen avulla, pöytäkirjatutkimusta hyödyntäen. Aiheesta löytyi paljon kirjallisuutta, ajankohtaisia artikkeleita ja muuta valmista aineistoa, mitä analysoitiin. Kvantitatiivista tutkimusta hyödynnettiin, kun tarkasteltiin erilaisia tilastoja. Tutkimuksessa tehtiin myös sähköpostihaastattelu Satakunnan kauppakamarille.

Tutkimustuloksen perusteella voidaan päätellä, että vuonna 2020 yrityssaneeraukseen hakeutuvien yritysten määrä ei ole noussut paljoa edellisvuoteen verrattuna. Yrityksillä on samat mahdollisuudet hakeutua saneerausmenettelyyn. Tutkimus suoritettiin lyhyellä aikavälillä, joten suuria muutoksia ei ole vielä nähtävissä. Hallituksen nopea reagointi COVID-19 pandemiaan on pelastanut Suomessa toimivia yrityksiä yrityssaneeraukselta määräaikaisella kustannustuella, ja konkurssilainsäädännön väliaikaisella muutoksella on ollut vaikusta siihen, ettei monen yrityksen ole tarvinnut hakeutua yrityssaneeraukseen tai konkurssiin.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste