Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

”Puomille asti Terttu, sitten menen yksin…”Saattohoitoprosessi palvelutalossa

Hirvi, Otto-Pekka; Koivunen, Tanja; Tanskanen, Milja (2012)

 
Avaa tiedosto
hirvi_otto.pdf (807.9Kt)
Lataukset: 


Hirvi, Otto-Pekka
Koivunen, Tanja
Tanskanen, Milja
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2012060511673
Tiivistelmä
Saattohoito on kuolevan ihmisen kokonaisvaltaista hoitoa, keskeisenä on turvata kuolevan ihmisarvo loppuun saakka. Kuolevalle pyritään takaamaan mahdollisimman arvokas, oireeton ja aktiivinen elämän loppuaika. Saattohoitopäätöksen on tarkoitus linjata potilaan hoitoa niin, että häntä ei rasiteta turhilla tutkimuksilla ja hoidoilla. Tarkoituksena on rauhoittaa potilaan ja omaisten elämä loppuvaiheessa ja antaa aikaa kuoleman kohtaamiseen.

Saattohoitotyön haasteet koostuvat hoitotyön kokonaisvaltaisuudesta, omaisten läsnäolosta ja henkisestä kuormittavuudesta. Saattohoidon ensisijaiseksi tehtäväksi nähdään potilaan ja omaisten henkinen tukeminen Saattohoitotyö vaatii hoitajalta kliinistä osaamista moninaisten oireiden hoitamisessa sekä kohtaamis- ja vuorovaikutustaitoja kuolevan potilaan ja hänen omaisensa kanssakäymisessä.

Opinnäytetyö on toiminnallinen. Opinnäytetyön tarkoituksena oli järjestää henkilökunnalle heidän osaamistarpeitaan vastaavat kaksi koulutuspäivää Hoivapalveluyhdistyksen palvelutaloissa. Tavoite oli hoitohenkilökunnan ammattitaidon kehittäminen. Hoitohenkilöstölle toteutettiin kysely, henkilökunnan koulutustarpeita saattohoidosta ja rajattiin koulutuspäivien sisältöä. Opetusmenetelmäksi valittiin simulaatio ja case-työskentely aikuisen oppijan erityispiirteet huomioiden. Saattohoitoprosessi eteni läpi koulutuksen käytännönläheisen työskentelyn avulla. Koulutuspäiviin osallistui yhteensä 55 henkilöä, joiden antaman palautteen perusteella koulutus oli hyödyllinen ja palveli tarkoitustaan. Jatkossa koulutusta voisi hyödyntää myös omaisten ja opiskelijoiden keskuudessa. Pienillä muutoksilla palvelutalojen hoitoympäristössä voidaan saattohoitopotilaan loppuaika rauhoittaa turhilta siirroilta jatkohoitoon.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste