Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Perehdyttämisen kehittäminen Aivoverenkiertohäiriöyksikössä

Tamminen, Anu (2012)

 
Avaa tiedosto
Tamminen_Anu.pdf (763.3Kt)
Lataukset: 


Tamminen, Anu
Tampereen ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2012060712018
Tiivistelmä
Pirkanmaan sairaanhoitopiirin Aivoverenkiertohäiriöyksikössä oli tarve kehittää työntekijöiden perehdyttämistä yhtenäisemmäksi ja suunnitelmallisemmaksi. Viime vuosina työnhakijat ovat tiedustelleet perehdyttämisohjelmaa työpaikkaa etsiessään, mutta heille on jouduttu vastaaman kielteisesti.
Tämän kehittämistehtävän tarkoituksena oli kehittää pitkäaikaiseksi sijaiseksi tai vakituiseen toimeen tulevan uuden sairaanhoitajan perehdyttämistä Pirkanmaan sairaanhoitopiirin Aivoverenkiertohäiriöyksikössä. Kehittämistehtävän tavoitteena oli toimiva ja käytännönläheinen perehdytysohjelma, mikä tukisi uusien perehdyttäjien työskentelyä. Perehdytysohjelmassa huomioidaan eri työkokemuksella tulevat työntekijät. Kehittämistehtävän tehtävänä oli myös kartoittaa perehdytyksen nykytila sekä päivittää ja luoda uutta perehdytysmateriaalia.
Aivoverenkiertohäiriöyksikössä järjestettiin lokakuussa 2010 kehittämispäivä, jonka aikana henkilökunta kartoitti perehdyttämisen nykytilan ja loi perehdyttämiselle tavoitetilan. Henkilökunta pohti myös erilaisista taustoista tulevien sairaanhoitajien perehdytyksen erityistarpeita.
Ensimmäinen versio tulevaksi perehdytysohjelmaksi perustui teoriatietoon, perehdytyksen nykytilaan ja tavoitetilaan, sekä erilaisista lähtökohdista tulevien työntekijöiden perehdytyksen erityispiirteisiin. Osaston henkilökunta antoi palautetta perehdytysohjelmasta niin, että kolmannen ehdotuksen korjatusta versiosta tuli Aivoverenkiertohäi-riöyksikön perehdyttämisohjelma. Perehdytyksen tarkistuslista yhtenäistettiin perehdytysohjelman mukaiseksi, perehdytysmateriaali päivitettiin ja uutta materiaalia tuotettiin.
Aivoverenkiertohäiriöyksikön perehdytysohjelmaa ei ole vielä käytännössä toteutettu, siksi jatkossa on tärkeää kerätä kokemuksia perehdytysohjelmasta käytännössä ja kehittää sitä edelleen. Kaikkiin erilaisiin työsuhteisiin tulevia työntekijöitä ei ole perehdytys-ohjelmassa huomioitu, esimerkiksi lyhytaikaiset sijaiset ja työnkierrossa oleva henkilökunta tarvitsee jatkossa oman osuuden perehdytysohjelmaan. Tuleva Pirkanmaan sairaanhoitopiirin Neurokeskus tuo omat haasteensa perehdyttämisen kehittämiselle ja yhtenäistämiselle eri työyksiköiden välillä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste