Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Joogaterapiaa rintarangalle : joogaopas rintarangan liikekontrollin häiriöihin

Tähkä, Carita (2021)

 
Avaa tiedosto
Tahka_Carita.pdf (10.31Mt)
Lataukset: 


Tähkä, Carita
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202103083022
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli koota tietoa rintarangan liikekontrollin häiriöistä fysioterapeuteille ja esitellä joogaterapeuttisia työkaluja, joilla häiriöitä on mahdollista korjata. Opinnäytetyön tarkoituksena oli luoda opas, joka sisältää joogaharjoitteita erilaisten rintarangan liikekontrollin häiriöiden korjaamiseen.

Liikekontrollin häiriöissä aktiivisten liikkeiden kontrollointi on vaikeaa, ja liikkeiden laatu on heikkoa. Haitallisia asentoja ja liikkumistapoja (kuten välttelyä tai ylikäyttämistä) omaksutaan olemassa olevan kivun vuoksi tai tiedostamatta. Liikekontrollin häiriöissä tyypillisiä löydöksiä ovat hypermobiliteetti (yliliikkuvuus), nivelten instabiliteetti, lihasepätasapaino ja virheelliset asentotottumukset.

Opinnäytetyössä esitellään rintarangan fleksio-, ekstensio- ja rotaatiosuuntaiset liikekontrollin häiriötyypit sekä terapeuttisia harjoitteita niiden korjaamiseen. Oppaan harjoitteet pohjautuvat joogaterapiaan, joka huomioi ihmisen psykofyysissosiaalisena kokonaisuutena. Joogassa käytettävät asanat eli joogaasennot ovat sovellettavissa eri kuntoisille, kokoisille ja ikäisille ihmisille, ja niitä voidaan käyttää monipuolisesti terapeuttisiin tarkoituksiin. Kehotuntemus kasvaa joogaharjoitusten myötä, jolloin harjoittelija oppii hiljalleen tunnistamaan kehonsa viestejä ja toimimaan itsensä parhaaksi.

Opas syntyi yhdistelemällä teoreettista tietoa rintarangan liikekontrollin häiriöiden terapeuttisesta harjoittelusta, tutkimustietoa joogasta ja joogaharjoitteita. Oppaan harjoitteet alkavat liikekontrollia kehittävillä yksinkertaisilla liikkeillä ja ne etenevät kehotuntemusta ja kehonhallintaa parantaviin joogaharjoitteisiin. Opas tehtiin yhteistyössä Liikuntasali 35 Plussan kanssa. Harjoitteet testattiin yhdessä heidän asiakkaidensa kanssa ja fysioterapeutti antoi palautetta harjoitusohjeisiin.

Harjoitusopas antaa fysioterapeuteille konkreettisia työkaluja rintarangan alueen liikekontrollin häiriöiden terapeuttiseen harjoitteluun ja mahdollisuuden saada kokonaisvaltaisempaa näkökulmaa terapeuttisten harjoitteiden ohjaamiseen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste