Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sosiaalinen media - mahdollisuudet ja uhat Satakunnan sairaanhoitopiirin sosiaalipalveluille

Toivonen, Anne (2012)

 
Avaa tiedosto
Toivonen_Anne.pdf (769.3Kt)
Lataukset: 


Toivonen, Anne
Satakunnan ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2012062612965
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää, miten ja missä tilanteissa sosiaalinen media kohtaa Satakunnan sairaanhoitopiirin kuntayhtymän sosiaalipalvelujen palvelutuotannon ja henkilökunnan sekä mitkä ovat siihen sisältyvät mahdollisuudet ja uhat.

Työn teoriaosuus sisältää sosiaalisen median ja tämän päivän työelämän tarkastelua. Alkukesästä 2011 tehtiin uusille ja vähän aikaa työssä olleille työntekijöille kyselytutkimus sosiaalisen median käyttämisestä. Sama kysely toistettiin syksyllä 2011 vakinaiselle henkilökunnalle ja pitkäaikaisille sijaisille. Talvella 2012 haastateltiin sosiaalipalvelujen johtoa, työntekijöitä ja muita sosiaalipalvelujen toimintaan läheisesti liittyviä henkilöitä.

Vastaajat muodostivat kaksi ryhmää. Alkukesän ryhmä, ”Tulokkaat”, kuului pääosin Y- ja X-sukupolviin työsuhteiden ollessa valtaosin määräaikaisia ja syksyn ryhmä, ”Konkarit”, kuului suurimmalta osin suuriin ikäluokkiin ja työsuhteet olivat pääosin vakinaisia. Tulokkaat käyttivät sosiaalista mediaa useammin ja pidempiä aikoja kuin Konkarit. Tulokkaista neljäsosa oli hyödyntänyt sosiaalista mediaa työnhaussa, kun vastaava luku Konkareiden kohdalla oli alle kymmenesosa. Pääsääntöisesti vastaajat ja haastatellut henkilöt suhtautuivat sosiaalisen median käyttämiseen työssä positiivisesti ja löysivät useita mahdollisuuksia sosiaalisen median hyödyntämiseen työssä.

Vastaajat ja haastatellut tunnistivat sosiaalisen median muodostamia uhkia, joista suurimmaksi koettiin salassapitovelvollisuuden rikkomisen. Harva vastaaja piti sosiaalista mediaa täysin riskittömänä.

Kyselytutkimuksen ja haastattelujen perusteella Satakunnan sairaanhoitopiirin sosiaalipalveluille voitaisiin perustaa oma sosiaalisen median profiili, koska se tukisi sosiaalipalvelujen perustehtävää. Ennen profiilin perustamista on kuitenkin huolellisesti laadittava strategia ja varauduttava välineen käyttöön niin resurssien, taitojen kuin ohjeistuksienkin avulla.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste