Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kauneuden Valtatie : verkkotoimipaikka kauneudenhoitoalan ammattilaisille ja opiskelijoille

Kivimaa, Hannamari (2012)

 
Avaa tiedosto
Kivimaa Hannamari.pdf (348.4Kt)
Lataukset: 


Kivimaa, Hannamari
Turun ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2012101614469
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoitus oli kehittää uudenlainen verkkotoimipaikka kauneudenhoitoalan ammattilaisille ja opiskelijoille. Ensisijaisena tavoitteena oli saada julkinen paikka Internetiin, jossa yhdessä osoitteessa kauneudenhoitoalan ihmiset voisivat kokoontua yhteen jakamaan tietoa, alaan liittyen ja luomaan kontakteja ja verkostoja muiden käyttäjien kanssa. Lisäksi toimipaikassa on aihealueita, jotka on suunniteltu markkinointia ajatellen.
Opinnäytetyöni on toiminnallinen, koska toimipaikka perustettiin kirjallisen suunnitelman pohjalta käytännössä. Näkökulmana toimipaikan tutkimuksessa on sosiaalisen median kautta saavutettu verkostoituminen. Tutkin sosiaalisten verkostojen mahdollisuuksia toteutuksen kannalta, verkkotoimipaikan hyödyllisyyttä markkinoinnin kannalta ja toimipaikan toimivuutta käytännössä koekäyttäjiltä saatujen palautteiden perusteella. Koehenkilöt testasivat toimipaikkaa kuukauden ajan ja heiltä saatiin kokeilun jälkeen kirjallista palautetta, minkä pohjalta toimipaikan toteutuksen onnistumista pohdittiin.
Tutkimuksesta kävi ilmi, että toimipaikka voidaan jatkossakin pitää toiminnassa, koska sille löytyi kiinnostusta, mutta se edellyttää sisällön ja toiminnan parantamista toimipaikassa. Verkostoituminen ei toteutunut vielä tavoitteiden mukaisesti. Opinnäytetyönä toimipaikan perustaminen oli mielenkiintoinen ja ajankohtainen. Sosiaalisen media käyttö on antanut hyviä ideoita yrittäjyyteen ja olen jatkossakin päättänyt hyödyntää sosiaalista mediaa erilaisten toimipaikkojen avulla. Toivon että opinnäytetyö innostaa myös muita ihmisiä hyödyntämään toimipaikkojen mahdollisuuksia jatkossa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste