Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

MS-tautia sairastavan suun terveyden hoitoon liittyviä haasteita ja ongelmia

Mustonen, Joel; Nikunen, Minna; Tammelin, Noora (2012)

Avaa tiedosto
Mustonen_Nikunen_Tammelin.pdf (459.2Kt)
Lataukset: 


Mustonen, Joel
Nikunen, Minna
Tammelin, Noora
Turun ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2012111915643
Tiivistelmä
MS-tauti eli multippeliskleroosi on keskushermoston autoimmuunisairaus, joka on etiologialtaan tuntematon. Oireet ovat moninaisia riippuen keskushermoston tulehduspesäkkeiden sijainnista ja laajuudesta. MS-tauti on yleisimmin aaltomainen, jossa esiintyy pahenevia vaiheita.

Opinnäytetyö toteutettiin yhteistyössä Lounais-Suomen MS-yhdistyksen kanssa, mikä on yksi keskusliittona toimivan MS-liiton 23 jäsenyhdistyksestä. Lounais-Suomen MS-yhdistyksen kotipaikka on Turussa ja sillä on jäseniä yli 1000. MS-liiton tehtävänä on edistää multippeliskleroosiin ja harvinaisiin neurologisiin sairauksiin sairastuneiden hoitoa ja kuntoutusta.
Opinnäytetyön tarkoituksena oli kartoittaa teemahaastattelun avulla MS-tautia sairastavan suun terveyteen liittyviä haasteita ja ongelmia, joita he kohtaavat päivittäisessä elämässä. Opinnäytetyön tavoitteena oli antaa Lounais-Suomen MS-yhdistykselle tietoa MS-tautia sairastavan suun terveydenhoitoon liittyvistä haasteista ja ongelmista.

Opinnäytetyön haastattelujen teemat pohjautuivat teoreettiseen viitekehykseen, josta tärkeimpänä esille nousivat MS-taudin fyysisten ja henkisten oireidenvaikutus suun terveyteen. Haastateltavia oli yhteensä 20 henkilöä, ja haastattelut toteutettiin viidessä eri ryhmässä Lounais-Suomen MS-yhdistyksen tiloissa.

Teema haastattelun avulla saatiin hyvin nostettua esille tärkeimpiä ja yleisimpiä suun alueen ongelmia ja suun terveyteen liittyviä haasteita, joita MS-tautia sairastava kohtaa arkipäivässään.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste