Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tuotekehityksen prosessikuvaus ja modulointi : Tuuletus- ja pyykinkuivaustelineet

Korri, Pasi (2021)

 
Avaa tiedosto
Korri_Pasi.pdf (822.5Kt)
Lataukset: 


Korri, Pasi
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202104205236
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä tutkittiin Kauhavalla sijaitsevan Markki Oy:n tuotekehitysprosessia ja kehitettiin modulointia tuuletus- ja raskasteline mallistossa. Opinnäytetyössä selvitettiin tuotekehitysprosessin nykytila ja tutkittiin mahdollisia kehityskohteita.
Markki Oy on kotimaisten kattoturva- ja pihapiirin tuotteiden sopimusvalmistaja, joka työllistää tällä hetkellä noin 20 työntekijää. Yrityksen moderni konekanta mahdollistaa haastavien tuotteiden suunnittelun ja valmistuksen.
Tutkimuksen teoriaosuudessa selvitettiin tuotekehityksen toimintaa prosessimalleihin perustuen. Tarkastelu painottui Ulrich ja Eppingerin lineaariseen malliin ja Cooperin Stage-Gate malliin. Stage-Gate toimintamallin rakenne vaihe-portti ratkaisuineen oli useissa tarkastelluissa teoksissa toimintamallina ja tähän pohjautuu työssä laadittu toimintamalli. Lisäksi työssä selvitettiin tuotteen modulointia käsitteenä, moduloinnin vaiheita ja rakennetta. Moduloinnin vaiheista ja käsitteistä työhön saatiin tietoa kotimaisista teoksista, joissa on kerrottu tuotantostrategian kehittämisestä ja modulointimenetelmistä.
Työssä laadittiin vaihtoehtoinen vaiheistettu prosessimalli tuotekehitykseen. Prosessimallin keskeisenä ideana on porttien kysymykset, joissa tarkastellaan edellisen vaiheen tuotokset ja varmistetaan laadituilla kysymyksillä projektin jatkamisen edellytykset. Tuotekehitystyönä suoritettiin lisäksi tuuletus- ja raskastelineiden malliston modulointisuunnitelma, jossa apuna käytettiin vaihtoehtoista tuotekehitysprosessimallia. Modulointisuunnitelmassa tuotteesta laadittiin useita erilaisia 3D-prototyyppimalleja, joista kaksi versiota eteni testaus- ja jatkokehitysvaiheeseen. Prosessin kehittäminen ja moduloinnin laajentaminen tuotteissa on ollut todella mielenkiintoinen työ. Prosessin toimivuus ja tuotteiden modulaarisuus on merkittävä kilpailuetu yrityksen toiminnassa ja tuotteiden myynnin lisäämisessä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste