Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Uuden tieliikennelain mukaisten liikennemerkkien ja ohjeistusten haasteet

Kukkonen, Arttu (2021)

 
Avaa tiedosto
Kukkonen_Arttu.pdf (2.052Mt)
Lataukset: 


Kukkonen, Arttu
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202104215332
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli tehdä palautetutkimus, jonka avulla pyrittiin selvittämään uuden tieliikennelain mukaisten liikennemerkkien ja ohjeistusten puutteita, ristiriitoja ja haasteita.

Uusi tieliikennelaki astui voimaan 1.6.2020, ja samanaikaisesti liikenne- ja viestintävirasto Traficom antoi määräyksen liikenteenohjauslaitteiden väreistä, rakenteesta ja mitoituksesta. Kyseinen Traficomin antama määräys astui voimaan 1.6.2020. Liikennemerkkien suunnittelutyö aloitettiin Sitowisessä 2014, ja työ jatkuu päivitys- ja ylläpitopalveluna.

Tutkimustyö tehtiin Väyläviraston tilauksesta, ja tutkimuksen käytännön toteutuksesta vastasi Sitowise Oy. Aiheeseen liittyvän palautetutkimuksen laatiminen aloitettiin heinäkuussa 2020. Syksyllä 2020 kartoitettiin, mitä kyselyn avulla tultaisiin tutkimaan ja mikä tulisi olemaan kyselyn konkreettinen sisältö. Kyselyn toteuttamisessa päätettiin käyttää apuna Surveypal-verkkopalvelua. Kysely lähetettiin 117 toimijalle marraskuussa 2020, ja vastausaika umpeutui joulukuussa 2020. Seuraavaksi vastaukset koostettiin yhteen ja niitä analysoitiin. Saatujen vastausten tarkastelun pohjalta saatiin arvokasta informaatiota uudistuksen yleisistä ongelmakohdista. Saatu palaute koostettiin kyselytulosten saapumisen jälkeen opinnäytetyön muotoon.

Tutkimustyölle ja opinnäytetyölle laaditut tavoitteet saavutettiin. Tässä työssä on käsitelty sekä tutkimuksessa havaittuja ongelmakohtia että mahdollisia ratkaisuehdotuksia.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste