Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Nuorten aikuisten peliriippuvuuden tunnistaminen

Honkanen, Paavo; Alanko, Aleksi (2021)

 
Avaa tiedosto
Alanko_Aleksi,.pdf (703.4Kt)
Lataukset: 


Honkanen, Paavo
Alanko, Aleksi
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202105168844
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö käsittelee nuorten aikuisten peliriippuvuuden tunnistamista. Pelaamisen suosio on kasvanut viimeisten vuosien aikana. Kaikki pelaaminen ei ole riippuvuutta, mutta pelaaminen saattaa aiheuttaa riippuvuutta. Tämä opinnäytetyö on osa Ovi auki elämään - hanketta.

Opinnäytetyön tarkoitus on kuvata kerättyä tietoa ja tuottaa tietoa hoitotyön ammattilaisille peliriippuvuuden varhaisesta tunnistamisesta ja ennaltaehkäisystä. Kuvailevan kirjallisuuskatsauksen avulla tuotettiin tietoa nuorten aikuisten peliriippuvuuden oireista, tunnistamisesta ja haasteista, joita liittyy nuorten peliriippuvuuden tunnistamiseen. Peliriippuvuudesta on vähän tietoa ja sitä löytyy lähinnä rahapelaamisen näkökulmasta. Ammattilaisen on hyvä tunnistaa mahdollinen peliriippuvuusoireilu pelaamisen kasvaneen suosion takia.

Opinnäytetyötä ohjanneet tutkimuskysymykset olivat: 1. Miten nuori peliriippuvainen oireilee? 2. Miten sairaanhoitaja tunnistaa nuoren peliriippuvaisen? 3. Millaisia haasteita liittyy nuorten peliriippuvuuden tunnistamiseen?

Tuloksissa nousi esille, että peliriippuvuuden oireiden ohella ilmenee muita mielenterveyden ongelmia ja että suomenkielinen tieto peliriippuvuuden tunnistamisesta on vähäistä. Monissa tutkimuksissa nousi esille myös ongelman määrittelyn moninaisuus. Siinä, missä osa tutkimuksista käsittelee nettiaddiktiota, osa käsittelee peliriippuvuutta ja osa kumpaakin. Peliriippuvuuteen liittyvät fyysiset ongelmat verrattuna muihin riippuvuuksiin ovat pieniä, kun taas muut ongelmat ovat usein fyysisiä oireita merkittävämpiä. Tuloksissa käy ilmi, ettei kaikki pelaaminen ole riippuvuutta ja peliriippuvuudesta tiedetään vielä vähän. Sosiaalisen oireilun tunnistaminen on haastavaa pelaamisen yleisyyden vuoksi. Yksi peliriippuvuuden suurimmista vaikutuksista on pelaamiseen käytetty aika.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste