Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Muusikon karisma : Lavasäteilyn synty

Hagmark, Eivor (2021)

 
Avaa tiedosto
Eivor Hagmark (1.191Mt)
Lataukset: 


Hagmark, Eivor
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202105189304
Tiivistelmä
Muusikon karismasta tai lavasäteilystä löytyy melko vähän koottua lähdemateriaalia. Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli kasata tämä materiaali eri palasista ja selvittää, miten muusikon ja artistin lavasäteily syntyy. Tutkimuskysymyksiä olivat, mikä saa muusikon säteilemään esiintyessä, voiko esiintymistä opetella ja miten, mitkä taustalla olevat asiat vaikuttavat esiintyjään ja hänen lavasäteilyynsä, karismaansa, sekä, voiko kuka tahansa olla karismaattinen esiintyjä.

Opinnäytetyö toteutettiin kvalitatiivisena tutkimuksena analysoiden lähdemateriaalia sekä peilaamalla sitä omiin kokemuksiin. Tutkimuskohteena olivat erityisesti esiintymiseen liittyvät taidot ja ongelmat, psykologiset ja arvomaailmaan liittyvät ilmiöt muusikon taustalla sekä karisma-käsitteen tarkastelu. Tietoperustana käytettiin muun muassa esiintymistaitoihin ja niiden opetteluun liittyvää lähdemateriaalia, sekä karismaa, itsetuntoa, vuorovaikutustaitoja ja improvisaatiota käsittelevää aineistoa.

Lopputuloksena opinnäytetyössä päästiin siihen, että nykytutkimuksen valossa karisma on jotain sellaista, minkä jokainen voi saavuttaa oppimalla hyödyllisiä vuorovaikutustaitoja sekä olemalla oma aito itsensä, persoonallinen. Esiintymisen opettelun tarpeellisuus ja mahdollisuus korostuivat vahvasti lavasäteilyn saavuttamisen yhteydessä. Lavasäteilyn synty perustuisi siis siihen, että muusikko löytää karismansa sen lisäksi että opettelee tarpeelliset musiikilliset taidot sekä esiintymisen tekniseen ja henkiseen puoleen liittyviä taitoja.

Ilmeni, että karisman ja esiintymistaitojen lisäksi muusikon kokonaisvaltaisessa esiintymisessä ja lavasäteilyssä tärkeän osan saavat myös musiikin ilon löytäminen ja säilyttäminen sekä henkilökohtainen arvomaailma.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste