Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Physiotools Oy:n asiakaspalauteprosessin kehittäminen

Lukkari, Joona (2021)

 
Avaa tiedosto
Lukkari_Joona.pdf (804.7Kt)
Lataukset: 


Lukkari, Joona
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2021060113119
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tekijän suorittaessa työharjoittelua Physiotools Oy:n toimistoassistenttina, nousi työpaikalla esiin tarve asiakaspalauteprosessin kehittämiselle. Opinnäytetyön tarkoituksena oli tutustua aiheeseen liittyvään kirjallisuuteen, jonka jälkeen yrityksen työntekijöille pidettiin kysely asiakaspalauteprosessin eri toiminnoista. Kyselyn tuloksien avulla ja omia havaintoja yrityksen työntekijänä hyödyntämällä, kehitettiin uusi toimintamalli, jolla asiakaspalautteen käsittelyprosessi olisi paremmin kuvattu. Opinnäytetyön tavoitteena oli kehittää yrityksen asiakaspalauteprosessia. Opinnäytetyö toteutettiin toiminnallisena opinnäytetyönä. Tutkimusongelmana oli tarkasti kuvatun asiakaspalauteprosessin puuttuminen. Lähestymistapana käytettiin toimintatutkimusta, jossa oli tarkoitus selvittää, miten asiakaspalautteen kerääminen oli toiminut, ja että miten sitä voitaisiin kehittää.

Organisaation asiakaspalvelutehtävissä toimiville työntekijöille pidetyn kyselyn avulla, saatiin selville yrityksen oma näkemys nykyisen asiakaspalauteprosessin toimivuudesta. Kyselytutkimuksen tuloksien mukaan tämänhetkinen asiakaspalauteprosessi ei toimi kovin hyvin. Vastaajien mielestä palautetta tulisi kerätä enemmän. Saatuja palautteita ei tallenneta säännöllisesti muistiin ja niistä ei aina raportoida eteenpäin. Kyselyssä annettiin myös mahdollisuus työntekijöille kertoa omia ehdotuksiaan prosessin parantamiseksi.

Kehittämistyöhön käytettiin kyselyn tuloksia ja tutkijan omaa havainnointia. Jotta asiakaspalauteprosessi saataisiin toimimaan paremmin, kuvattiin uusi prosessi selkeän kaavion avulla. Jokaiseen vanhan prosessin vaiheeseen tuli muutoksia. Uuden prosessin mukaan palautetta tulisi kerätä aktiivisemmin ja eri kanavia käyttäen. Kaikki palautteet tulisi tallentaa muistiin ja tallennetut palautteet tulisi käsitellä järjestelmällisesti. Palautteiden pohjalta tulisi suunnitella toiminnan kehittämistä yrityksen johdon kautta. Tärkeimpänä asiana kehittämistyön onnistumiselle oli koko yrityksen positiivinen suhtautuminen toiminnan kehittämiseen ja muutokseen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste