Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Valmentaja-urheilija-vuorovaikutussuhteen kehittäminen nuorten joukkueurheilijoiden kanssa toimiessa

Ruuskanen, Anni (2021)

 
Avaa tiedosto
Valmentaja-urheilija-vuorovaikutussuhteen kehittäminen nuorten joukkueurheilijoi-den kanssa toimiessa.pdf (2.728Mt)
Lataukset: 


Ruuskanen, Anni
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2021060915291
Tiivistelmä
Miten saada nuori urheilija motivoitumaan, toimimaan yhteistyössä valmennuksen kanssa ja kehittymään mahdollisimman paljon? Miten saada yhteys urheilijaan, ja hävittää “lukot”, joiden kanssa urheilija painii? Ihminen on psykofyysinen kokonaisuus, ja urheilija tarvitsee
valmentajakseen henkilön, joka osaa ymmärtää urheilijaa sekä löytää keinot mitkä kehittä vät urheilijaa eteenpäin tehokkaasti.
Tämä teos on tehty tukemaan nuorten joukkueurheilijoiden valmentamista ja valmentajien
monipuolista osaamista.

Opinnäytetyö tuo lisää tietoa pedagogisten taitojen merkityksestä nuorten valmennuksessa ja havainnollistaa, kuinka monipuolisesti valmentajan tulee pystyä toimimaan, erityisesti nuorten urheilijoiden kanssa.

Opinnäytetyössä on teoriaosuus, jossa on avattu monia keskeisiä käsitteitä, perehdytty aiheeseen liittyviin tutkimuksiin, sekä käsitelty teorioita, jotka ovat merkityksellisiä oppaassa.
Teoksen tarkoituksena on havainnollistaa valmentajan pedagogisten taitojen merkitystä nykyajan valmennuskulttuurissa, tutkia nuorten motivaatiota ja sen lähteitä sekä keskittyä siihen, miten nuoriin urheilijoihin saa luotua mahdollisimman avoimen- ja ennen kaikkea
urheilijaa ja valmentajaa kehittävän vuorovaikutussuhteen.

Tämä manuaali on tarkoitettu valmennuksen avuksi valmentajille, jotka toimivat nuorten urheilijoiden kanssa, ja haluavat pystyä luomaan valmennettavilleen olon, että he ovat keskiössä harjoittelussa. Tavoitteena on mahdollistaa tehokkain mahdollinen kehitys urheilijalle, sekä jatkumo kehittymiseen, ja tietenkin ajatusmaailman avartaminen – niin valmentajan
kuin myös pelaajan. Työtä on tehty yhteistyössä jalkapalloseura FC Kuusysin kanssa, ja kokonaisuus on muodostettu seuran käyttöönotettavaksi
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste