Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Centria-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Digitaalisen taloushallinnon vaikutuksia talousjohtamiseen

Lesonen, Jussi (2021)

 
Avaa tiedosto
Jussi Lesonen (1.797Mt)
Lataukset: 


Lesonen, Jussi
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2021061616175
Tiivistelmä
Digitaalinen taloushallinto muuttaa taloushallinnon asiantuntijan työtä ja taloushallinnossa tapahtuva muutos haastaa johtajat kasvuun. Talousjohtaminen on merkittävä osa yrityksen toimintaa ja johtamis-järjestelmää. Tärkeimmät toiminnot ovat taloushallinnon perustehtävien toteutuksesta vastaaminen sekä johdolle tiedon tuottaminen päätöksentekoa varten sekä johdon auttaminen. Centria-ammattikorkekoulussa toteutettiin kaksi digitaalisen taloushallinnon projektia. Ohjelmistorobotiikka-projekti sekä mittaristoprojekti johdolle. Tutkimuksen tarkoituksena oli selvittää digitaalisen taloushal-linnon vaikutuksia talousjohtamiseen. Tutkimuksessa selvitettiin myös digitaalisten taloushallinnon projektien vaikutuksia Centriassa.

Tutkimus toteutettiin laadullisena tutkimuksena, ja aineistonkeruumenetelmänä käytettiin teemahaastattelua. Haastateltavat olivat pitkän esimieskokemuksen omaavia sekä toimivat esimiesasemassa Cent-ria-ammattikorkeakoulu Oy:ssä. Tutkimushaastatteluun osallistui yhteensä kolme henkilöä ja haastatte-lu toteutettiin ryhmähaastatteluna 25.5.2021.

Digitaalinen taloushallinto ei muuta johtamista, mutta sen avulla pystyy paremmin johtamaan. Ohjelmistorobotiikkaprojekti oli onnistunut ja se lisäsi osaamista talon sisällä. Mittaristoprojektin mittarit olivat hyvä työkalu johdolle ja niille löytyi muitakin käyttökohteita, kuten opiskelijoiden ja henkilös-tön motivointi. Uudistukset vaativat muutosjohtamista. Digitaalinen taloushallinto nähtiin osana tiedolla johtamista, jonka avulla pystytään kokonaisvaltaisemmin seurata organisaation tilannetta. Lukujen ennustamisessa tulee olla varovainen ja tiedontuottajien motiiveihin on kiinnitettävä huomiota. Henkilöstön osaaminen on vahvuus tulevaisuudessa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste