Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tekoälyn hyödyntäminen ostolaskuprosessissa

Jurvelin, Valpuri (2021)

 
Avaa tiedosto
Opinnaytetyo_Jurvelin_Valpuri.pdf (1.668Mt)
Lataukset: 


Jurvelin, Valpuri
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2021091617813
Tiivistelmä
Tämän tutkimuksellisen kehittämistyön tarkoituksena oli tarkastella tekoälyn osallisuutta yrityksen taloushallinnossa, erityisesti ostolaskuprosessissa. Työn toimeksiantajana toimi jyväskyläläinen tilitoimisto ja
case-yrityksenä oli yksi tilitoimiston asiakkaana toimiva kansainvälistä kauppaa käyvä osakeyhtiö. Työn tavoitteena oli tehdä kirjallinen selvitys case-yrityksen ostolaskuprosessin nykytilasta ja sen tueksi luotiin prosessikuvaus, joka auttoi hahmottamaan ydin- ja tukiprosesseja.
Tutkimus toteutettiin kvalitatiivisena tutkimuksena käyttäen puolistrukturoitua teemahaastattelua aineistonkeruumenetelmänä. Teemahaastattelun runko rakennettiin teoreettisen viitekehyksen pohjalta. Haastattelu toteutettiin toukokuussa 2021 ja siihen osallistuivat case-yrityksen kirjanpitäjät. Haastattelu nauhoitettiin ja litteroitiin. Teemahaastattelu toimi tutkimuksen primääriaineistona ja sen tukena oli
sekundääriaineisto, joka muodostui jo olemassa olevasta kirjallisesta aineistosta, joka käsitteli case-yritystä
ja heidän taloushallintonsa eri prosesseja.
Tutkimustuloksista nousi esille, että case-yritys hyödyntää tällä hetkellä ostolaskuprosessissaan paljon
sääntöpohjaista automatisointia, mutta tekoälyä ei prosessissa vielä hyödynnetä. Prosessikuvaus kuitenkin
osoitti, että prosessissa olisi useita työvaiheita, joissa tekoälyn ominaisuuksia olisi mahdollista hyödyntää.
Prosessikuvaus osoitti myös sen, että ostolaskujen käsittelyyn sisältyy paljon manuaalista tarkastamista
sekä korjaamista ja tämä onkin yksi prosessin työläimmistä ja aikaa vievimmistä vaiheista.
Tutkimuksen aikana prosessin suurimmaksi haasteeksi nousi tällä hetkellä käytössä oleva toiminnanohjausjärjestelmä, Visma L7, jossa myös yrityksen kirjanpito ja ostoreskontra toimivat. Järjestelmä koettiin haastattelun perusteella vanhanaikaiseksi sekä joustamattomaksi ja virheiden jälkikäteen korjaaminen hyvinkin
työlääksi.
Tavoitteena oli luoda prosessikuvaus, jossa pystytään yksityiskohtaisesti tarkastelemaan ostolaskuprosessin
ei vaiheita sekä niiden sidonnaisuuksia toisiinsa. Tässä onnistuttiin ja toteutettu prosessikuvaus toimii pohjatyönä ostolaskuprosessin jatkokehittämistä varten.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste