Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Julkaisut
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Julkaisut
  • Näytä viite

Valintamuotoilu I: Päätöksenteon ilmiöiden näkökulmaa kansalaisten terveysturvallisuuden edistämiseen


 
Avaa tiedosto
Laurea Julkaisut 174.pdf (17.58Mt)
Lataukset: 


Editoija
Hytönen, Kaisa
Kanerva, Markus
Laurea-ammattikorkeakoulu
2021
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:ISBN:978-951-799-623-5
Tiivistelmä
Ihmisten arkipäivän valinnat ja toimintamallit ovat merkittävä tekijä terveysturvallisuuden näkökulmasta pandemiatilanteessa. Tässä julkaisussa sovellamme tutkittua tietoa ihmisen päätöksenteosta ja valintakäyttäytymisestä terveysturvallisten toimintamallien edistämiseen. Hyödynnämme käytännön toimenpiteiden suunnittelussa valintamuotoilun periaatteita. Tavoitteena on luoda muutosehdotuksia toimintaympäristöön, jotka tukevat terveysturvallista käyttäytymistä ilman kieltoja, toimintamahdollisuuksien rajoittamista tai taloudellisilla kannustimilla ohjaamista.

Julkaisu perustuu ”Tuottavuuden parantaminen ja palvelukehitys käyttäytymistaloustieteen keinoin” -opintojakson kirjalliseen tehtävään. Tämä opintojakso on yksi ydinopintojaksoista ylempään ammattikorkeakoulututkintoon johtavassa koulutuksessa ”Päätöksenteon ilmiöt johtamisessa, kehittämisessä ja asiakastyössä” Laurea-ammattikorkeakoulussa.

Julkaisun tavoitteena on nostaa esiin päätöksenteon ilmiöiden ja valintamuotoilun merkitystä tehokkaiden toimintamallien ja -ympäristöjen rakentamisessa merkittävän yhteiskunnallisen haasteen yhteydessä. Teos on jatkoa vuoden 2016 julkaisulle Päätöksenteon ilmiöt johtamisessa, vuoden 2018 julkaisulle Päätöksenteon ilmiöt johtajan arjessa, vuoden 2019 julkaisulle Päätöksenteon ilmiöt markkinoinnissa I sekä vuoden 2020 julkaisulle Päätöksenteon ilmiöt markkinoinnissa II.
Kokoelmat
  • Julkaisut
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste