Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Vapaaehtois- ja vertaistukitoiminta : Turun Seudun Nivelyhdistys ry:n vapaaehtois- ja vertaistukihenkilöiden näkemyksiä toiminnan merkityksestä ja sisällöstä

Haapanen, Hanna Kaisa (2012)

 
Avaa tiedosto
Haapanen_Hanna Kaisa.pdf (303.8Kt)
Lataukset: 


Haapanen, Hanna Kaisa
Turun ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2012112917458
Tiivistelmä
Tutkimuksen tavoitteena on selvittää vapaaehtois- ja vertaistukitoiminnan merkitystä Turun Seudun Nivelyhdistys ry:n vapaaehtois- ja vertaistukihenkilöille sekä sitä, miten toimintaa tulisi heidän mielestään kehittää. Opinnäytetyö on tehty toimeksiantona yhdistyksen Nivelrikkoisen hyvä arki -hankkeeseen.
Tutkimus on kvalitatiivinen. Tutkimusta varten on haastateltu kymmentä Turun Seudun Nivelyhdistyksen vapaaehtois- ja vertaistukitoimijaa. Haastattelut on toteutettu puolistrukturoituina teemahaastatteluina. Aineiston analyysimenetelmänä on käytetty teemoittelua.
Tulosten perusteella vertais- ja vapaaehtoistoiminta koetaan merkitykselliseksi erityisesti hyödyksi olemisen ja auttamisen aikaansaaman hyvänolon tunteen vuoksi. Avun antaminen aikaansaa onnistumisen tunteen ja toiminta koetaan tarkoituksellisena. Toimintaan osallistumisella koettiin olevan myönteisiä vaikutuksia myös oman terveyteen, mikä osaltaan ylläpitää osallistumismotivaatiota. Vapaaehtois- ja vertaistoiminnassa tärkeimpinä asioina pidettiin auttamista, niveltiedon levittämistä sekä ihmisten aktivoimista. Kolmannen sektorin tuottamien palveluiden merkitystä julkisten palveluiden täydentäjänä pidettiin yhä suurempana.
Uusien toimijoiden mukaansaamista pidettiin keskeisimpänä haasteena yhdistyksen toiminnassa. Vapaaehtoisvoimin järjestettävä toiminta tulisi mitoittaa toimijoiden lukumäärän ja jaksamisen mukaan, jotta siitä ei muodostuisi liian kuormittavaa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste